Gazeta Podatkowa nr 51 (1717) z dnia 25.06.2020
Czy opłata rejestracyjna zwiększa wartość początkową nowego fabrycznie samochodu?
Zakupiliśmy w salonie nowy samochód, który będzie stanowił nasz środek trwały. Zapłaciliśmy w salonie 600 zł za jego rejestrację, otrzymaliśmy z tego tytułu pokwitowanie z pieczątką i podpisem salonu. Czy ta opłata powinna zostać w księgach rachunkowych odniesiona na zwiększenie wartości początkowej tego pojazdu? (pytanie nr 1287941)
Opłata, jaka została poniesiona przy rejestracji nowego fabrycznie samochodu, powinna zostać u uczestników forum odniesiona na zwiększenie jego wartości początkowej.
Środki trwałe są wprowadzane do ewidencji bilansowej w ich wartości początkowej. Jeżeli taki składnik majątku został zakupiony, jego wartość początkową stanowi cena jego nabycia. Określa tak art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351 ze zm.). Ceną nabycia jest cena zakupu składnika aktywów, która obejmuje kwotę należną sprzedającemu (bez podlegających odliczeniu VAT oraz podatku akcyzowego), a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym. Podlega ona obniżeniu o rabaty, opusty i inne zmniejszenia. Powiększa się ją natomiast m.in. o koszty, które odnoszą się bezpośrednio do tego zakupu. Są to przykładowo koszty transportu, załadunku czy ubezpieczenia w drodze. Ważne jest, że w wartości początkowej środka trwałego trzeba uwzględnić również koszty obsługi zobowiązań (np. kredytu) zaciągniętych w celu sfinansowania jego zakupu i związane z nimi różnice kursowe, pod warunkiem że wydatki te zostaną poniesione przed oddaniem tego składnika majątku do używania. Wynika to z art. 28 ust. 2 i 8 ustawy o rachunkowości.
Składnik majątku może zostać uznany za środek trwały, gdy spełnia wymogi wskazane w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości. Jednym z nich jest warunek zdatności do używania. Na podstawie pkt 4.15 i 4.16 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (Dz. Urz. MRiF z 2017 r. poz. 105) środek trwały uznaje się za zdatny do użytkowania, jeżeli jest kompletny i jednocześnie spełnia:
a) wymogi prawne przewidziane w przepisach regulujących szczególne warunki, jakie muszą spełniać określone kategorie środków trwałych, aby zostały dopuszczone do użytkowania,
b) wymogi wewnętrzne polegające na jego dostosowaniu do miejsca i warunków funkcjonowania, zgodnie z wymaganiami jednostki.
Środek trwały uznaje się za kompletny, gdy może realizować przypisane mu funkcje, co oznacza, że spełnia wszystkie warunki techniczne (pod względem konstrukcyjnym) i prawne przewidziane dla danej kategorii środków trwałych, a w szczególności zawiera wszystkie części składowe. U uczestników forum warunkiem kompletności, a co się z tym wiąże również zdatności do używania, było m.in. zarejestrowanie fabrycznie nowego pojazdu. Koszty poniesione z tego tytułu podlegają więc zaliczeniu do jego wartości początkowej.
W księgach rachunkowych wydatki na zakup samochodu oraz opłata rejestracyjna powinny zostać zaksięgowane na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Pod datą oddania pojazdu do używania koszty zgromadzone na koncie 08 przeksięgowuje się na konto 01 "Środki trwałe".
Z pytania nie wynika, czy zakupiony pojazd jest samochodem osobowym czy ciężarowym. Jest to o tyle istotne, że w przypadku samochodu osobowego uczestnikom forum może w związku z jego zakupem przysługiwać prawo do odliczenia 50% kwoty VAT naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury (art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT). W takiej sytuacji kwota VAT w części niepodlegającej odliczeniu jest uwzględniana w wartości początkowej tego auta.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|