Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 24 (600) z dnia 20.12.2023
Jak ustalić wartość początkową środka trwałego, którego cena nabycia została wyrażona w walucie obcej?
Zakupiliśmy środek trwały niewymagający montażu i przyjęliśmy bezpośrednio po zakupie do używania. Zgodnie z umową faktura została wystawiona w walucie obcej, jednak na dzień przyjęcia środka trwałego nie wpłynęła jeszcze do spółki. Jaki kurs waluty przyjąć do ustalenia wartości początkowej środka trwałego?
Jeżeli dostawa środka trwałego nastąpiła przed otrzymaniem faktury, to do ustalenia jego wartości początkowej stosuje się średni kurs Narodowego Banku Polskiego (NBP) z dnia poprzedzającego dzień jego przyjęcia do używania. Po otrzymaniu faktury potwierdzającej cenę zakupu należy skorygować wartość początkową środka trwałego. |
Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia - o ile odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi, pochodzących ze źródeł zagranicznych nie stanowią inaczej - odpowiednio po kursie:
1) faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji - w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań;
2) średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień - w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu faktycznie zastosowanego, a także w przypadku pozostałych operacji.
W związku z powyższym przyjmuje się, że do wyceny operacji wyrażonej w walucie obcej dla celów bilansowych stosuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania operacji (tu: transakcji zakupu środka trwałego).
Należy jednak zauważyć, iż zasady wyceny, w tym ustalania wartości początkowej środków trwałych, których cena nabycia została wyrażona w walucie obcej, uszczegóławia Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe". W pkt 6.17 standard ten wskazuje, iż cenę zakupu środka trwałego wyrażoną w walucie obcej przelicza się na walutę polską według średniego kursu ogłoszonego dla danej waluty przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień (datę) wystawienia faktury lub innego dokumentu potwierdzającego cenę zakupu. Jeżeli dostawa środka trwałego nastąpiła przed otrzymaniem dokumentu zakupu, to do ustalenia jego wartości początkowej, stosuje się średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień przyjęcia środka trwałego do używania. Po otrzymaniu faktury lub innego dokumentu potwierdzającego cenę zakupu dokonuje się odpowiedniej korekty wartości początkowej środka trwałego.
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|