środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
2 października 2017 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań PIT-CFC oraz CIT-CFC za 2016 r.
Zamknij
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 2 (410) z dnia 20.01.2016

Jednorazowa amortyzacja środka trwałego nabytego w darowiźnie

Jestem przedsiębiorcą, podatnikiem PIT. Zamierzam ująć w ewidencji środków trwałych samochód ciężarowy otrzymany w darowiźnie. Czy w tym przypadku mogę skorzystać z jednorazowej amortyzacji środka trwałego?

Jednorazowa amortyzacja środka trwałego nabytego w darowiźnie
rys. Jednorazowa amortyzacja środka trwałego nabytego w darowiźnie
Fakt otrzymania samochodu w darowiźnie nie pozbawia prawa do skorzystania z jednorazowej amortyzacji. Szczegóły w dalszej części odpowiedzi.

Na podstawie art. 22k ust. 7 updof, podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych. Odpis taki może być dokonany w roku podatkowym, w którym środek trwały zostały wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jednak łączna wartość jednorazowych odpisów nie może przekroczyć w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro.

Zwróć uwagę!

W 2016 r. limit jednorazowej amortyzacji wynosi 212.000 zł.

Należy zauważyć, że prawo do stosowania jednorazowej amortyzacji przysługuje jedynie:

  • małym podatnikom; małym podatnikiem w 2016 r. jest podatnik, u którego w 2015 r. wartość przychodu ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego VAT, nie przekroczyła kwoty 5.092.000 zł, oraz
     
  • podatnikom rozpoczynających działalność gospodarczą (wyłącznie w roku jej rozpoczęcia).

Przy czym jednorazowej amortyzacji nie może stosować podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną. Ograniczenie to ma także zastosowanie, jeśli działalność taką prowadził małżonek tej osoby, a między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Jeżeli podatnik spełnia wymienione warunki, to ma prawo do skorzystania z dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Nabycie samochodu w drodze darowizny nie stoi temu na przeszkodzie.

www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60