Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 8 (1087) z dnia 10.03.2021
Amortyzacja miejsca parkingowego uznanego za środek trwały - interpretacja KIS
Wydatek na zakup miejsca parkingowego spełniającego definicję środka trwałego może zostać rozliczony za pośrednictwem odpisów amortyzacyjnych. Rozpoczęcie ich naliczania może nastąpić jednak nie wcześniej niż począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym taki środek trwały zostanie wprowadzony do ewidencji. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 stycznia 2021 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.843.2020.2.AP)
Stan faktyczny oraz stanowisko podatnika
Podatnik prowadził działalność gospodarczą w wydzielonej części prywatnego mieszkania.
Na potrzeby tej działalności podatnik podpisał umowę leasingu samochodu. Następnie zakupił miejsce parkingowe, które stanowiło odrębny od lokalu mieszkalnego przedmiot nabycia i miało być przeznaczone wyłącznie do "przechowywania" leasingowanego samochodu.
W związku z powyższym podatnik zadał m.in. następujące pytania:
1) czy zakup miejsca parkingowego można zaliczyć w koszty działalności?
2) w jaki sposób można amortyzować zakupione miejsce parkingowe?
Zdaniem podatnika, zakupione miejsce parkingowe, wraz z innymi kosztami związanymi z jego nabyciem, może stanowić odrębny środek trwały, który będzie podlegał amortyzacji. Odpisów amortyzacyjnych można będzie dokonywać od dnia podpisania aktu notarialnego.
Stanowisko organu podatkowego
Organ podatkowy za prawidłowe uznał stanowisko podatnika w zakresie uznania miejsca parkingowego za środek trwały. Nie zgodził się natomiast z podatnikiem w kwestii momentu rozpoczęcia naliczania odpisów amortyzacyjnych.
Jak stwierdził organ podatkowy, wydatki poniesione na zakup miejsca parkingowego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej (stanowiącego środek trwały), mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od jego wartości początkowej.
Jeśli zatem miejsce parkingowe zostało prawidłowo sklasyfikowane do właściwej grupy KŚT, stanowi własność podatnika, okres jego używania jest dłuższy niż rok, jednocześnie nabyte miejsce parkingowe jest wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jest kompletne i zdatne do użytku, to można zaliczyć je do kategorii odrębnych środków trwałych i amortyzować.
Organ podatkowy wskazał, że nieprawidłowe jest natomiast stanowisko podatnika, w którym stwierdził, że odpisów amortyzacyjnych można będzie dokonywać od dnia podpisania aktu notarialnego. W przedmiotowej sprawie odpisów amortyzacyjnych od zakupionego miejsca parkingowego, zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOF, dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji (wykazu), do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub, w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.
www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|