Gazeta Podatkowa nr 55 (2138) z dnia 8.07.2024
Szybsza amortyzacja budynku
Budynek biurowo-warsztatowy będzie środkiem trwałym w firmie osoby fizycznej. Właściwa dla niego stawka amortyzacji z Wykazu to 2,5%. Czy w jakiś sposób można ją podwyższyć? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1493355)
Zasadniczo niemieszkalne budynki stanowiące środki trwałe podlegają amortyzacji wskazaną w pytaniu stawką z Wykazu wynoszącą 2,5%. Ustawodawca dla tej kategorii składników majątkowych nie przewidział amortyzacji metodą degresywną oraz preferencyjnego jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Jedyną ustawową możliwością przyspieszenia ich amortyzacji jest zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Warunkiem jej zastosowania jest używanie takiego budynku (lokalu) przed wprowadzeniem do ewidencji przez podatnika przez podmiot inny niż podatnik. Okres amortyzacji według indywidualnej stawki dla tej kategorii budynków (lokali) niemieszkalnych nie może być krótszy niż okres będący różnicą 40 lat i liczby lat, które minęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych (przykład). Dodatkowo z art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof wynika zastrzeżenie, że okres ten nie może być krótszy niż 10 lat.
Ustawy o podatku dochodowym nie wskazują sposobu określania statusu używanego środka trwałego. W praktyce przyjmuje się, że pod pojęciem "używanie budynku (lokalu) niemieszkalnego" mieści się jego eksploatacja (wykorzystywanie). Ważne jest przy tym, aby używanie miało miejsce przed zaewidencjonowaniem nieruchomości jako środka trwałego, a także przed dniem jej nabycia przez podatnika.
Przykład W maju 2024 r. przedsiębiorca będący osobą fizyczną zakupił budynek biurowo-warsztatowy z przeznaczeniem go na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W czerwcu 2024 r. wprowadził ten budynek do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Budynek ten poprzedni właściciel użytkował w swojej jednoosobowej firmie przez 31 lat (od 1993 r.). Przedsiębiorca w celu przyspieszenia rozliczania w kosztach odpisów amortyzacyjnych od nabytego budynku może przyjąć indywidualną stawkę amortyzacyjną w wysokości 10%. Co prawda, stosując art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof, z przewidzianego w nim wyliczenia wynika, że 40 lat - 31 lat = 9 lat, jednak z uwagi na dopuszczalny minimalny okres amortyzacji wynoszący 10 lat najwyższą indywidualną stawką amortyzacyjną, jaką przedsiębiorca może przyjąć, jest 10%. |
www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|