środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 73 (1323) z dnia 12.09.2016

Program komputerowy a jednorazowa amortyzacja

Jestem architektem wnętrz. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem za kwotę 6.000 zł netto program graficzny, który wykorzystuję w procesie dwu- i trójwymiarowego projektowania. Czy posiadając na potrzeby podatku dochodowego status małego podatnika mogę go rozliczyć w kosztach firmowych w ramach jednorazowej amortyzacji?

NIE. Stosowanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego przez uprawnionych przedsiębiorców ustawodawca zarezerwował dla określonych grup środków trwałych. Z możliwości tej nie mogą oni jednak skorzystać w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych.

art. 22k ust. 7-3 ustawy o pdof wynika, że preferencję tę mogą stosować m.in. przedsiębiorcy posiadający status małego podatnika. Jednak można nią objąć wyłącznie środki trwałe zaliczone do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych.

Przepisów tych nie można jednak zastosować do wartości niematerialnych i prawnych. Do tej grupy firmowych składników majątkowych zalicza się programy komputerowe stanowiące licencje lub autorskie prawa majątkowe klasyfikowane w podatku dochodowym jako wartości niematerialne i prawne. W konsekwencji wskazanego w pytaniu programu komputerowego Czytelnik nie może rozliczyć w firmowych kosztach podatkowych w ramach preferencyjnej jednorazowej amortyzacji. Jeśli taki program zostaje nabyty odpłatnie, nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, przewidywany okres jego użytkowania jest dłuższy niż rok oraz jest wykorzystywany przez przedsiębiorcę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (albo oddany do używania na podstawie m.in. licencji), wówczas podlega amortyzacji. Program taki należy ująć w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania, a od miesiąca następnego rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej.


Wartości niematerialne i prawne nie podlegają jednorazowej amortyzacji.


Wobec tego wydatek poniesiony na nabycie programu komputerowego należy rozliczać w kosztach podatkowych w czasie, poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od jego wartości początkowej metodą liniową w okresie nie krótszym niż 2 lata. To z kolei oznacza, że ustalona dla niego stawka amortyzacyjna nie może być wyższa niż 50% (art. 22m ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof).

www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.