środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 3 (794) z dnia 20.01.2013

Ulepszenie środka trwałego przy amortyzacji metodą degresywną

W ubiegłym roku rozpoczęliśmy amortyzację środka trwałego metodą degresywną. Obecnie zostaną poniesione nakłady na jego ulepszenie. Jak dokonywać dalszych odpisów amortyzacyjnych oraz kiedy zwiększyć wartość początkową ulepszonego środka trwałego? Prosimy o przedstawienie zagadnienia na przykładzie.

Wartość początkową ulepszonego środka trwałego amortyzowanego metodą degresywną można zwiększyć w miesiącu następującym po dokonaniu ulepszenia tylko w pierwszym podatkowym roku używania tego środka trwałego. Natomiast ulepszenie przeprowadzone w kolejnych latach skutkuje zmianą wartości początkowej dopiero od początku następnego roku podatkowego.

Przypomnijmy, iż amortyzacja za pomocą metody degresywnej może być dokonywana od wartości początkowej maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT oraz środków transportu (z wyłączeniem samochodów osobowych). Polega ona na tym, że w pierwszym podatkowym roku używania środka trwałego odpisów amortyzacyjnych dokonuje się przy zastosowaniu stawek z Wykazu, podwyższonych o współczynnik nie wyższy niż 2,0 a w następnych latach podatkowych odpisów dokonuje się od wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat używania środka trwałego. Począwszy od roku podatkowego, w którym określona w ten sposób roczna kwota amortyzacji będzie niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, "przechodzi" się na metodę liniową i dalszych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się za pomocą stawek z Wykazu (ewentualnie podwyższonych). Powyższe zasady wynikają z art. 16k ust. 1 ustawy o PDOP i art. 22k ust. 1 ustawy o PDOF.

Natomiast środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania (por. art. 16g ust. 13 ustawy o PDOP oraz art. 22g ust. 17 ustawy o PDOF).

Nakłady na ulepszenie środka trwałego zwiększają jego wartość początkową (w miesiącu jego dokonania) i od tej powiększonej wartości, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały został ulepszony, dokonywane są odpisy amortyzacyjne.

W przypadku środka trwałego amortyzowanego metodą degresywną, powyższa zasada będzie miała zastosowanie tylko wtedy, gdy ulepszenie nastąpi w pierwszym podatkowym roku używania środka trwałego. Jeżeli natomiast środek trwały zostanie ulepszony w którymś z następnych lat podatkowych (dopóki nie dojdzie do "przejścia" na metodę liniową), to w trakcie tych poszczególnych lat nie będzie można zmienić jego wartości początkowej. Wartość ta jest bowiem ustalana na początku każdego kolejnego roku podatkowego. Oznacza to, że zmiana taka może nastąpić dopiero od następnego roku podatkowego.

Prezentowane podejście potwierdzają również organy podatkowe (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 czerwca 2008 r., nr ILPB3/423-206/08-5/KS).

Zatem w przypadku opisanym w pytaniu ulepszenie dokonane w drugim roku używania, amortyzowanego metodą degresywną środka trwałego wpłynie na wartość początkową dopiero w styczniu następnego roku, a więc w trzecim roku jego używania.

Przykład

W grudniu 2012 r. jednostka nabyła i przyjęła do używania środek trwały o wartości początkowej 100.000 zł. Stawka amortyzacyjna według Wykazu wyniosła 18%. W związku z przyjęciem metody degresywnej zastosowano współczynnik podwyższający w wysokości 2,0. Pierwszego odpisu dokonano w styczniu 2013 r. W lutym przeprowadzono prace ulepszeniowe dotyczące tego środka trwałego na kwotę 20.000 zł.

Ponieważ ulepszenie nastąpiło w lutym 2013 r., czyli w drugim roku podatkowym jego używania, zwiększenie wartości początkowej nastąpi dopiero od stycznia następnego roku, czyli od 2014 r.

Lata
podatkowe
Obliczenie wysokości
odpisu amortyzacyjnego
Wartość odpisu
amortyzacyjnego
Łączny odpis
amortyzacyjny
2013 (100.000 zł x 36%) 36.000 zł 36.000 zł
2014 (100.000 zł + 20.000 zł
- 36.000 zł) x 36%
30.240 zł 66.240 zł

Uwaga: Gdyby rozpoczęcie używania środka trwałego nastąpiło w styczniu 2013 r., to nakłady na ulepszenie omawianego środka trwałego, jako dokonane w pierwszym podatkowym roku jego używania, zwiększyłyby jego wartość początkową już w lutym 2013 r., a od marca 2013 r. naliczano by powiększoną amortyzację.

Inaczej może zostać rozliczone omawiane ulepszenie dla celów bilansowych. W takim przypadku zwiększenie wartości początkowej środka trwałego może nastąpić już w miesiącu dokonania ulepszenia niezależnie od tego, czy ulepszenie następuje w pierwszym, czy kolejnym roku używania środka trwałego.

Należy jednak wskazać, że w sytuacji, gdy jednostka w celu uniknięcia różnic stosuje dla celów bilansowych podatkowe zasady amortyzacji, to w takim przypadku również ulepszenie może zostać rozliczone na zasadach stosowanych dla celów podatkowych.

 

www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.