środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 36 (791) z dnia 20.12.2012

Kradzież środka trwałego stwierdzona podczas inwentaryzacji

W wyniku prac inwentaryzacyjnych stwierdzono niedobór środka trwałego. Sprawa została zgłoszona na policję (postępowanie jest w toku). Ponieważ dotychczas przedmiotowy środek trwały był amortyzowany, mamy wątpliwość, czy należy skorygować amortyzację. Czy wartość nieumorzona takiego środka trwałego może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?

Odpisy amortyzacyjne dokonane do miesiąca, w którym stwierdzono brak środka trwałego, nie podlegają korekcie. Natomiast strata z tytułu utraty środka trwałego może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, o ile zostanie prawidłowo udokumentowana oraz jednostka wykaże, że w celu uniknięcia kradzieży dołożyła należytej staranności.

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP (oraz art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOF), odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Zatem w myśl powołanych przepisów, odpisy amortyzacyjne od skradzionego środka trwałego stanowią koszty uzyskania przychodów do miesiąca, w którym stwierdzono jego niedobór (a więc łącznie z odpisem amortyzacyjnym za ten miesiąc, w którym stwierdzono niedobór).

Odnośnie natomiast rozliczenia straty powstałej w związku z kradzieżą środka trwałego należy przywołać art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o PDOP (oraz art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o PDOF). Jak wynika z tego przepisu, straty w środkach trwałych powstałe na skutek ich utraty stanowią koszty uzyskania przychodów w części niepokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych. Suma ta obejmuje zarówno odpisy amortyzacyjne stanowiące, jak i niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Jak podkreślają organy podatkowe, kosztów uzyskania przychodów nie mogą jednak stanowić straty powstałe z winy czy w wyniku zaniedbań podatnika. Istotna jest możliwość wykazania przez podatnika, iż zachował on należytą staranność przejawiającą się przede wszystkim w zastosowaniu odpowiednich dla danej sytuacji środków ostrożności, np. odpowiednią ochroną obiektu, systemem zabezpieczeń, monitoringu czy dozoru.

Ponadto, fakt poniesienia straty z tytułu kradzieży musi zostać wiarygodnie udokumentowany. W praktyce najczęściej jest to protokół szkód, który powinien określać rodzaj szkody, jej ilość, wartość, oraz zawierać podpisy osób uprawnionych, w tym osób, które stwierdziły niedobór podczas inwentaryzacji.

Dla dodatkowego uprawdopodobnienia kradzieży należy zawiadomić o jej stwierdzeniu właściwe organy ścigania, np. policję. Dodatkowym uprawdopodobnieniem jest zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi.

W ewidencji księgowej kradzież środka trwałego traktowana jest jako zdarzenie związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki i normalnym ryzykiem jej prowadzenia. W związku z tym strata związana z kradzieżą środka trwałego obciąża pozostałe koszty operacyjne jednostki.

Wyksięgowanie z ewidencji skradzionego środka trwałego może nastąpić na podstawie dokumentu LT (likwidacja środka trwałego) lub wyłącznie na podstawie protokołu z kradzieży następującymi zapisami:

   1) wyksięgowanie wartości początkowej środka trwałego do wysokości dotychczas
       dokonanych odpisów amortyzacyjnych:
      - Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
      - Ma konto 01 "Środki trwałe";
   2) niezamortyzowaną wartość środka trwałego do czasu zakończenia postępowania
       wyjaśniającego można ująć jako wartość niedoboru:
      - Wn konto 24-1 "Rozliczenie niedoborów",
      - Ma konto 01 "Środki trwałe";
   3) ostateczne odpisanie niedoboru w koszty po zakończeniu postępowania wyjaśniającego:
      - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
      - Ma konto 24-1 "Rozliczenie niedoborów".

www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.