środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 1 (337) z dnia 1.01.2013

Podwyższenie stawki amortyzacyjnej

Spółka z o.o. amortyzuje ogrodzenie (291 KŚT) stawką 2,5%, a wewnątrzzakładową sieć ciepłowniczą (211 KŚT) stawką 4,5%. Wiem, że spółka mogłaby ogrodzenie amortyzować stawką 4,5%, a wewnątrzzakładową sieć ciepłowniczą stawką 10%, ponieważ takie stawki wynikają z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych. Od kiedy spółka może zmienić te stawki i czy musi tę zmianę uzasadniać?

Zmiany stawek amortyzacyjnych środków trwałych, o których mowa w pytaniu mogą zostać przez spółkę dokonane z początkiem kolejnego roku podatkowego. Nie jest przy tym wymagane jakiekolwiek uzasadnienie tej decyzji, ani powiadamianie o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego.

Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych podatnicy zasadniczo zobowiązani są dokonywać przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Jednak przepisy art. 16i ust. 2 updop dopuszczają w określonych przypadkach podwyższenie stawki amortyzacyjnej o określony w tym przepisie współczynnik, zaś przepisy art. 16j updop pozwalają na ustalanie - w określonych granicach - indywidualnej stawki dla środków trwałych ulepszonych lub używanych, po raz pierwszy wprowadzonych przez danego podatnika do ewidencji środków trwałych.

Wskazać należy, że określona w powołanych przepisach wysokość stawki amortyzacyjnej jest wysokością maksymalną. Jak wynika z art. 16i ust. 5 updop, podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, a dokładniej od momentu rozpoczęcia amortyzacji danego środka trwałego albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Jakkolwiek przepis art. 16i ust. 5 updop (zdanie pierwsze) bezpośrednio odnosi się do możliwości stosowania przez podatnika niższej stawki amortyzacyjnej środków trwałych, w stosunku do normatywnej wartości tej stawki wynikającej z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, to zdanie drugie tego przepisu stanowi o "zmianie stawek". Zdaniem organów podatkowych nie budzi jednak wątpliwości możliwość podwyższania uprzednio obniżonych przez podatnika stawek odpisów amortyzacyjnych, do ich normatywnej wysokości. Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 stycznia 2010 r., nr ITPB3/423-595/09/MK.

W tej samej interpretacji powołany organ podatkowy odniósł się również do warunków podwyższenia stawki amortyzacyjnej przez podatnika uprzednio stosującego obniżoną w stosunku do normatywnej stawkę amortyzacji, stwierdzając w niej: "Możliwość obniżania stawek nie jest uwarunkowana wystąpieniem jakichkolwiek okoliczności. Taką decyzję podejmuje podatnik. W kolejnych latach podatkowych podatnik ma prawo do podwyższenia lub obniżenia uprzednio obniżonej stawki amortyzacyjnej, jednakże tylko w granicach wyznaczonych stawką wynikającą z Wykazu stawek amortyzacyjnych".

W stanie faktycznym spółka chce podwyższyć stosowane stawki do wysokości stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Z przedstawionego wyjaśnienia wynika, że może tego dokonać z początkiem nowego roku podatkowego.

Tytułem uzupełnienia dodać należy, że z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wynika także, aby podwyższenie wcześniej stosowanej przez podatnika stawki wymagało zawiadomienia o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego.

www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.