środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 4 (340) z dnia 20.02.2013

Czy zakupione miejsce parkingowe podlega amortyzacji?

Spółka z o.o. nabyła lokal użytkowy z przeznaczeniem na własne biuro. Cena nabycia obejmuje także prawo do korzystania z miejsca postojowego dla samochodu, znajdującego się w podziemnym garażu. Czy miejsce do parkowania może być odrębnym środkiem trwałym, podlegającym amortyzacji?

Prawo do korzystania z miejsca postojowego nie stanowi środka trwałego. Natomiast środkiem trwałym może być podziemny garaż wielostanowiskowy, jeśli spółka jest jego współwłaścicielem.

Według art. 16a ust. 1 pkt 1 updop, amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością.

Jeżeli zatem spółka, oprócz lokalu użytkowego, zakupiła także udział we współwłasności podziemnego garażu wielostanowiskowego, wykazującego cechy budynku, budowli lub lokalu będącego odrębną własnością, to nieruchomość ta (udział w niej) będzie stanowiła odrębny od lokalu środek trwały.

W takim przypadku, korzystanie z garażu odbywa się poprzez przypisanie każdemu ze współwłaścicieli wydzielonego miejsca parkingowego, co jednak nie zmienia faktu, że przedmiotem własności nie jest sama przestrzeń, lecz udział, czyli abstrakcyjnie, ułamkowo określona część nieruchomości. Podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych należy zatem ustalić w oparciu o dyspozycję art. 16g ust. 8 updop. Powołany przepis stanowi, że wartość początkową składnika majątkowego, stanowiącego współwłasność, ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika. Zgodnie z wykazem, stanowiącym załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, roczna stawka amortyzacyjna dla podziemnych garaży oraz zadaszonych parkingów wynosi 4,5%.

Jeżeli jednak spółka, zamiast udziału we własności garażu, zakupiła prawo do korzystania z wydzielonej powierzchni do celów związanych z postojem samochodu, wówczas miejsce parkingowe nie będzie środkiem trwałym firmy. Nabyte prawo nie będzie się również zaliczało do wartości niematerialnych i prawnych. Równocześnie wydatek związany z jego nabyciem nie powiększy wartości początkowej lokalu użytkowego.

W związku z niemożnością podatkowego rozliczenia tego nakładu poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, należy przyjąć, że bez względu na wysokość stanowi on koszt uzyskania przychodów w całości (pod warunkiem, że odpowiada ogólnym kryteriom uznania go za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop).

www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.