środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 6 (342) z dnia 20.03.2013

Wyksięgowanie całkowicie zamortyzowanych środków trwałych

W ewidencji bilansowej środków trwałych posiadamy składniki całkowicie zamortyzowane. Czy takie środki trwałe należy wyksięgować z tej ewidencji?

Całkowicie zamortyzowane środki trwałe, wykorzystywane w dalszym ciągu przez jednostkę w prowadzonej przez nią działalności, należy generalnie pozostawić w ewidencji środków trwałych. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że są one już w pełni zamortyzowane, tj. wartość ich umorzenia (saldo Ma konta 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych") równa się ich wartości początkowej (saldo Wn konta 01 "Środki trwałe").

Zwracamy uwagę, iż wartość bilansowa całkowicie zamortyzowanych środków trwałych wynosi co prawda "zero", w związku z czym nie są one wykazywane w bilansie, jednak informacje o nich powinny znaleźć się w informacji dodatkowej. Jak stanowi bowiem ustęp 1 pkt 1 dodatkowych informacji i objaśnień (według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości), obejmują one szczegółowy zakres zmian m.in. wartości grup rodzajowych środków trwałych, zawierający:

  • stan tych aktywów na początek roku obrotowego,
     
  • zwiększenia i zmniejszenia w ciągu roku z tytułu: aktualizacji wartości, nabycia, sprzedaży, likwidacji, przemieszczenia wewnętrznego,
     
  • stan na koniec roku obrotowego.

W odniesieniu do majątku amortyzowanego w podobny sposób należy przedstawić stany i tytuły zmian dotychczasowej amortyzacji lub umorzenia.

Jednostka może wyksięgować z ewidencji bilansowej używane przez nią niskocenne środki trwałe w 100% umorzone, jeżeli stosowną decyzję w tym zakresie podejmie kierownik jednostki (dając temu wyraz w polityce rachunkowości).

Przepisy art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości pozwalają bowiem na stosowanie - w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości - pewnych uproszczeń, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki. Jednym z takich uproszczeń jest nieobejmowanie ewidencją bilansową niskocennych składników majątkowych. Kierownik jednostki może więc określić w polityce rachunkowości, że niskocenne składniki majątku spełniające definicję środków trwałych nie będą wprowadzane do ewidencji bilansowej, lecz będą odpisywane w koszty działalności operacyjnej na dzień przyjęcia ich do używania. Dla takich niskocennych składników majątku wskazane jest jednak prowadzić ilościową ewidencję pozabilansową, która pozwoli kontrolować prawidłowość wykorzystywania ich w działalności jednostki.

Wyksięgowanie wartości początkowej niskocennych środków trwałych oraz dokonanych od nich odpisów umorzeniowych może przebiegać zapisem:

      - Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
      - Ma konto 01 "Środki trwałe".

Wyprowadzone z ewidencji bilansowej niskocenne składniki majątku wskazane jest objąć ilościową ewidencją pozabilansową, która pozwoli kontrolować prawidłowość wykorzystywania ich w działalności jednostki.

W sytuacji gdy środki trwałe w 100% zamortyzowane nie są wykorzystywane przez jednostkę, np. z uwagi na ich całkowite zużycie, to - niezależnie od ich wartości początkowej (tzn. od tego czy są to niskocenne składniki majątku, czy też nie) - mogą one zostać zlikwidowane. Decyzję w tym zakresie podejmuje kierownik jednostki.

Postawienie środka trwałego w stan likwidacji spowoduje wyksięgowanie jego wartości początkowej i umorzenia z ewidencji bilansowej na podstawie dowodu "LT - Likwidacja środka trwałego". Przy czym do czasu jego fizycznej likwidacji składnik ten wskazane jest objąć ewidencją pozabilansową.

Zapisy związane z likwidacją środków trwałych mogą przebiegać w następujący sposób:

1. LT - wyksięgowanie wartości początkowej i umorzenia środka trwałego:
      - Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
      - Ma konto 01 "Środki trwałe".
2. Ujęcie w ewidencji pozabilansowej środka trwałego postawionego w stan likwidacji w wartości początkowej, aż do czasu jego fizycznej likwidacji:
      - Wn konto 09 "Środki trwałe w likwidacji".
3. PK - wyksięgowanie z ewidencji pozabilansowej zlikwidowanego środka trwałego na podstawie protokołu fizycznej likwidacji środka trwałego:
      - Ma konto 09 "Środki trwałe w likwidacji".

www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.