środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 58 (995) z dnia 22.07.2013

Sposób amortyzacji klimatyzatora

Od lutego 2013 r. prowadzę działalność gospodarczą - fitness club - w zaadaptowanym na ten cel budynku będącym moją własnością. Obecnie w salach ćwiczeń zamierzam zamontować klimatyzację. Wartość jej wykonania to ponad 10.000 zł. Czy w takiej sytuacji będę mógł ten system zamortyzować jednorazowo w momencie oddania do używania, czy też o te nakłady powinienem zwiększyć wartość początkową budynku będącego środkiem trwałym?

Sposób rozliczenia w kosztach uzyskania przychodów wskazanych w pytaniu nakładów uzależniony jest od sposobu zamontowania systemu klimatyzacyjnego.

W sytuacji gdy montowana przez Czytelnika klimatyzacja nie stanowi instalacji wbudowanej na stałe w konstrukcję budynku będącego środkiem trwałym, lecz urządzenie, które może być odłączone bez uszczerbku dla niego samego oraz bez uszkodzenia bądź naruszenia poszczególnych elementów budynku, wówczas nie uznaje się jej za część składową tego budynku. Jeżeli poza wartościowym, spełnia ono pozostałe kryteria do uznania za środek trwały, wówczas powinno zostać ujęte w odpowiedniej ewidencji jako odrębny środek trwały zaliczony do grupy 6 KŚT "Urządzenia techniczne" do rodzaju 653 "Urządzenia klimatyzacyjne".

Dla celów podatkowych omawiane urządzenie klimatyzacyjne może podlegać amortyzacji metodą liniową oraz degresywną. Jeżeli podatnik dokonujący amortyzacji posiada status tzw. małego podatnika lub podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą, wówczas może on również dokonać jednorazowej amortyzacji na zasadach przewidzianych w art. 16k ust. 7-13 ustawy o pdop (Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.) i odpowiednio art. 22k ust. 7-13 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Natomiast w przypadku, gdy system klimatyzacyjny zostanie wbudowany w konstrukcję budynku, nakłady poniesione na jego zakup i montaż będą zwiększać wartość początkową tego budynku jako tzw. ulepszenie. Środek trwały uważa się bowiem za ulepszony, gdy wartość wydatków na ten cel poniesionych w danym roku podatkowym i obejmujących m.in. jego modernizację jest wyższa od kwoty 3.500 zł, a efektem ich poniesienia jest wzrost wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do jego wartości użytkowej z dnia przyjęcia go do używania. W takiej sytuacji nakłady na ulepszenie zwiększają wartość początkową zmodernizowanego środka trwałego i podlegają rozliczeniu w kosztach w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne (art. 22g ust. 17 ustawy o pdof i odpowiednio art. 16g ust. 13 ustawy o pdop). Jednocześnie naliczanie jego amortyzacji po ulepszeniu musi być kontynuowane według dotychczas stosowanej metody.

www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.