środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 21 (357) z dnia 1.11.2013

Kontynuacja amortyzacji budynku w trakcie jego ulepszenia

W ubiegłym roku zakupiliśmy nieruchomość (budynek), którą wprowadziliśmy do ewidencji środków trwałych i amortyzujemy. Obecnie jest ona przebudowywana. Czy w takiej sytuacji możemy kontynuować odpisy amortyzacyjne?

W świetle przepisów ustawy o rachunkowości odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się w celu uwzględnienia utraty ich wartości na skutek używania lub upływu czasu (por. art. 31 ust. 2 ustawy o rachunkowości). W związku z tym, iż używanie środka trwałego nie jest jedyną przyczyną, dla której podlega on amortyzacji, odpisy amortyzacyjne w trakcie jego przebudowy należy kontynuować.

Przypominamy, że zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości, wydatki poniesione na przebudowę, rozbudowę, modernizację lub rekonstrukcję środka trwałego, jeżeli po ich zakończeniu spowodują zwiększenie wartości użytkowej tego środka, stanowią ulepszenie środka trwałego i zwiększają jego wartość początkową.

Dlatego też w sytuacji określonej w pytaniu, nakłady ponoszone na przebudowę budynku wskazane jest gromadzić na koncie 08 "Środki trwałe" w budowie". Następnie, po zakończeniu ulepszenia, wartość jego nakładów należy przenieść na konto 01 "Środki trwałe", zapisem:

- Wn konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Budynek),
- Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie"
(w analityce: Przebudowa budynku).

Po uwzględnieniu wydatków na przebudowę, wartość początkowa budynku ulegnie powiększeniu, zmianie podlegać będzie również wysokość odpisów amortyzacyjnych.

Zwracamy bowiem uwagę, że odpisów amortyzacyjnych od ulepszonego środka trwałego dokonuje się na zasadach ogólnych przyjętych dla środków trwałych, opisanych w art. 32 ustawy o rachunkowości, to znaczy drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Nakłady na przebudowę zwiększą wartość początkową budynku jednostki, przy czym stawkę i metodę amortyzacji przyjmuje się dla ulepszonego środka trwałego taką samą, jak przed ulepszeniem.

www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.