środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (829) z dnia 10.01.2014

Amortyzacja środka trwałego, którego zakup sfinansowano kredytem

Zakupiliśmy samochód ciężarowy. Sprzedawcy zapłaciliśmy gotówką pozyskaną z zaciągniętego kredytu. Czy w przypadku jednorazowej amortyzacji musimy robić co miesiąc korektę kosztów na podstawie przepisów o tzw. zatorach płatniczych? W jakiej wysokości dokonywać takiej korekty? Zaznaczam, że raty kredytu spłacamy regularnie, zgodnie z harmonogramem.

Amortyzacja środka trwałego, którego zakup sfinansowano kredytem, nie podlega korekcie na podstawie przepisów o tzw. zatorach płatniczych. Wynika to z faktu, że w takim przypadku całe zobowiązanie wobec sprzedawcy zostaje spłacone już w dniu zakupu.

Celem wprowadzenia, z dniem 1 stycznia 2013 r., przepisów art. 24d ustawy o PDOF (odpowiednio art. 15b ustawy o PDOP) było zapobieżenie tzw. zatorom płatniczym. Przepisy te mają zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów (również odpisów amortyzacyjnych) wynikających z nieuregulowanych faktur (rachunków), a jeżeli nie istniał obowiązek ich wystawienia, to z umów lub innych dokumentów wystawionych przez sprzedawcę.

Zatem dotyczą one nieuregulowanych płatności pomiędzy odbiorcą (usług czy towarów) a ich dostawcą. W omawianym przypadku, czyli sfinansowania kredytem nabycia środka trwałego, zobowiązanie (wobec dostawcy) zostało uregulowane w dniu nabycia w 100%. Nie mamy tutaj do czynienia z wydłużonym terminem płatności.

W konsekwencji oznacza to, że niezależnie, czy nabywca środka trwałego sfinansowanego kredytem dokona jednorazowego odpisu amortyzacyjnego na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o PDOF (art. 16k ust. 7 ustawy o PDOP), czy też rozpocznie amortyzację na zasadach ogólnych według stawek wynikających z Wykazu, to przepisy dotyczące korekty kosztów amortyzacji nie znajdą zastosowania.

Przedstawione podejście potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 2 września 2013 r., nr ILPB1/415-661/13-2/AA, uznając, iż: "(…) podstawą ujęcia odpisu amortyzacyjnego w kosztach uzyskania przychodu nie jest wartość zakupionego urządzenia wynikająca z zawartej umowy kredytu bankowego, lecz wartość urządzenia na podstawie zawartej umowy sprzedaży (podkreśl. red.), z której wynikające zobowiązanie do zapłaty zostało uregulowane w całości i terminowo na podstawie faktury VAT wystawionej przez dostawcę (…)" - szerzej o tej interpretacji pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 32 z 10 listopada 2013 r., w opracowaniu pt. "Przepisy przeciwdziałające zatorom płatniczym a odpisy amortyzacyjne - w interpretacjach organów podatkowych".

Dodajmy, że inaczej byłoby w sytuacji zakupu środka trwałego na raty, gdy płatność poszczególnych rat oznaczałaby spłatę zobowiązania (jego części) wobec sprzedawcy. W takim przypadku nieuregulowanie raty mogłoby powodować konieczność dokonania stosownej korekty odpisów amortyzacyjnych.

www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.