środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 22 (382) z dnia 20.11.2014

Amortyzacja składników wyposażenia biura

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Jestem małym podatnikiem. W tym roku kupiłem lokal na biuro, który stanowi mój środek trwały. Czy wyposażenie, jakie zakupiłem do biura, mogę jednorazowo zamortyzować?

Przedsiębiorca, jako mały podatnik, może jednorazowo zamortyzować poszczególne składniki wyposażenia biura.

Mali podatnicy to tacy, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro, co wynika z art. 5a pkt 20 updof. Przeliczenia na złote wskazanego limitu dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł. W 2014 r. małym podatnikiem jest ten przedsiębiorca, u którego wartość przychodu ze sprzedaży w 2013 r. nie przekroczyła 5.068.000 zł.

Posiadanie statusu małego podatnika uprawnia m.in. do korzystania z preferencji podatkowych w zakresie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych. W danym roku podatkowych kwota jednorazowego odpisu nie może jednak przekroczyć określonego limitu. Niezależnie od liczby nabytych środków trwałych, łączna wysokość jednorazowych odpisów w roku podatkowym nie może przekraczać równowartości kwoty 50.000 euro. Tak wynika z art. 22k ust. 7 updof.

Wskazniki i stawki
Limity małego podatnika i jednorazowej amortyzacji
na 2015 r. dostępne są w serwisie
www.wskazniki.gofin.pl

Kwota jednorazowych odpisów amortyzacyjnych na 2014 r. wynosi 211.000 zł. Ustalając ten limit, nie uwzględnia się odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 3.500 zł.

Jeżeli w stanie faktycznym wartość przychodu podatnika ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) za 2013 r. nie przekroczyła kwoty 5.068.000 zł, to w 2014 r. podatnik może dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych należących do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych.

Z pytania nie wynika, jakie wyposażenie zostało zakupione do biura. Przeanalizujmy więc możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji do mebli, kserokopiarki oraz zespołu komputerowego.

Klasyfikacji środków trwałych do poszczególnych grup czy rodzajów KŚT dokonuje się w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) - Dz. U. nr 242, poz. 1622. W KŚT meble zostały zakwalifikowane do grupy 8 - "Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane", rodzaju 808 "Pozostałe narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane", kserokopiarka kwalifikowana jest do tej samej grupy, rodzaju 803 KŚT "Wyposażenie techniczne dla prac biurowych". Natomiast zespół komputerowy jest zakwalifikowany do grupy 4 "Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania", rodzaju 491 "Zespoły komputerowe".

Wymienione składniki majątku, jako środki trwałe z grupy 8 i 4 KŚT, mogą być jednorazowo zamortyzowane na zasadach określonych w art. 22k ust. 7-13 updof.

Zwróć uwagę!

Jednorazowego odpisu amortyzacyjnego można dokonać w roku podatkowym, w którym dany składnik majątku został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Przypominamy, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, gdy wartość początkowa środka trwałego w dniu przyjęcia do używania przekracza 3.500 zł. Obowiązek taki nie powstaje natomiast w odniesieniu do składników majątku, których wartość początkowa jest równa wspomnianej kwocie lub jest od niej niższa (art. 22d ust. 1 updof). Zatem wydatki na poszczególne składniki wyposażenia, których wartość nie przekracza 3.500 zł, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania tych składników do używania, bez wprowadzania ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonywania jednorazowego odpisu.

www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.