środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 32 (1177) z dnia 20.04.2015

Amortyzacja bilansowa prawa użytkowania wieczystego gruntu

Zakupiliśmy prawo użytkowania wieczystego gruntu, na którym ma powstać budynek biurowy. Czy amortyzację bilansową powinienem rozpocząć od następnego miesiąca po zakupie prawa, czy dopiero od momentu oddania tego budynku w użytkowanie? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 910341)

Środkami trwałymi są rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. W szczególności zalicza się do nich nieruchomości - w tym prawo wieczystego użytkowania gruntu (art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. a ustawy o rachunkowości - Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). Z pytania wynika, że na gruncie objętym prawem wieczystego użytkowania jednostka zamierza wybudować budynek, w którym będzie siedziba firmy. W tej sytuacji należy uznać, że nabyte prawo użytkowania wieczystego gruntu spełnia warunki określone w ustawie o rachunkowości dla środków trwałych. Na dzień przyjęcia prawa do używania należy ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji (art. 32 ust. 3 ustawy o rachunkowości). Odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej w czasie. Mimo że prawo użytkowania wieczystego gruntu przyznawane jest na okres 99 lat, to najczęściej odpisy amortyzacyjne obejmują 20 lat, czyli zastosowana stawka amortyzacyjna wynosi 5%.

Dla celów bilansowych amortyzację środków trwałych rozpoczyna się nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania. Dlatego odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej prawa użytkowania wieczystego gruntu można dokonywać już od miesiąca, w którym zostało ono wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Prawo to jest bowiem zdatne do użytku i kompletne z chwilą jego nabycia. Nie należy więc czekać z rozpoczęciem amortyzacji prawa wieczystego użytkowania gruntu, aż zostanie oddany do używania budynek, który pytająca jednostka dopiero zamierza wybudować.

Wartość początkową prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowi jego cena nabycia (art. 28 ust. 2 i ust. 8 ustawy o rachunkowości). Jeżeli zostało ono zakupione bezpośrednio od jednostki samorządu terytorialnego, to ceną nabycia jest kwota pierwszej opłaty, która stanowi od 15% do 25% ceny nieruchomości gruntowej (art. 72 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami - Dz. U. z 2014 r. poz. 518 ze zm.). Powiększają ją m.in. opłaty notarialne i za wpis do księgi wieczystej. W sytuacji gdy prawo to nabyto na rynku wtórnym, to cenę nabycia będzie stanowiła cena zakupu wraz z poniesionymi opłatami.

W księgach rachunkowych prawo użytkowania wieczystego gruntu można ująć na podstawie dowodu OT zapisem:

- Wn konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Prawo użytkowania wieczystego),

- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".

Odpisy amortyzacyjne od tego prawa ujmuje się w księgach rachunkowych na zasadach ogólnych zapisem:

- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Amortyzacja),

- Ma konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych".

Trzeba mieć na uwadze, że odpisów tych nie należy uwzględniać w rachunku podatkowym. Według art. 22c pkt 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) oraz art. 16c pkt 1 ustawy o pdop (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.) prawo wieczystego użytkowania gruntów nie podlega amortyzacji.

Dodać należy, że wartość gruntu objętego prawem wieczystego użytkowania powinna zostać wprowadzona do ewidencji pozabilansowej jednostronnym zapisem:

- 09 "Obce środki trwałe" (w analityce: Grunty w użytkowaniu wieczystym).

www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.