Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 15 (543) z dnia 1.08.2021
Nieodpłatne przekazanie działki i drogi do urzędu miasta
Przekazaliśmy nieodpłatnie prawo własności nieruchomości (działka i droga) do urzędu miasta. Posiadamy protokół uzgodnień z wyceną tych nieruchomości oraz akt notarialny przekazania jako umowa darowizny. Jak wyksięgować z ewidencji środków trwałych ten grunt i drogę? Kwoty zaksięgowane w ewidencji środków trwałych są niższe niż wycena tych nieruchomości w protokole i akcie notarialnym. Czy powinniśmy przeszacować te nieruchomości w księgach?
Według przepisów o rachunkowości, koszty związane z nieodpłatnym przekazaniem nieruchomości (darowizna) odnosi się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Rozchód środków trwałych odbywa się według wartości, w jakich te środki widnieją w księgach rachunkowych. |
Według przepisów o rachunkowości środki trwałe ujmuje się w księgach rachunkowych jednostki w ich wartości początkowej. Wartością początkową środka trwałego jest cena nabycia, o której mowa w art. 28 ust. 2 i 8 ustawy o rachunkowości lub koszt wytworzenia zdefiniowany w art. 28 ust. 3 i 8, powiększone o koszty finansowania zewnętrznego, o których mowa w art. 28 ust. 8 tej ustawy. Wartość początkową środków trwałych zmniejszają odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe dokonywane w celu uwzględnienia utraty ich wartości na skutek używania lub upływu czasu, przy czym nie podlegają amortyzacji grunty, które nie służą wydobyciu kopalin metodą odkrywkową (por. art. 32 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Zakładamy więc, że grunt o którym mowa w pytaniu, nie podlegał w jednostce amortyzacji, natomiast od drogi dokonywane były odpisy amortyzacyjne. Nie rzadziej niż na dzień bilansowy środki trwałe wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia lub wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny) pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także odpisy z tytułu trwałej utraty wartości (por. art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości).
Rozchód środka trwałego z ewidencji bilansowej środków trwałych następuje według wartości w jakich widnieje w księgach rachunkowych. Z rozchodem środka trwałego mamy do czynienia m.in. w przypadku jego nieodpłatnego przekazania (por. pkt 3.11 KSR nr 11 "Środki trwałe"). Na skutek rozchodu środka trwałego, jednostka zaprzestaje ujmowania go w księgach rachunkowych. Z chwilą rozchodu danego obiektu środków trwałych następuje zakończenie jego amortyzacji, wyłączenie z ewidencji środków trwałych i kasacja numeru inwentarzowego. W sytuacji opisanej w pytaniu, nastąpi to pod datą nieodpłatnego przekazania nieruchomości. Nieodpłatne przekazanie prawa własności nieruchomości wymienionych w pytaniu, tj. gruntu i drogi, ujmuje się w księgach rachunkowych z uwzględnieniem regulacji zawartych w art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h) ustawy o rachunkowości. Na podstawie tego przepisu, do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych zalicza się odpowiednio przekazanie lub otrzymanie nieodpłatnie, w tym drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych. Stosownie do ww. przepisu, nieumorzoną wartość początkową środka trwałego, czyli jego wartość netto (dot. drogi) lub jego wartość początkową, jeśli nie podlegał amortyzacji (dot. gruntu), ujmuje się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.
Ewidencja księgowa nieodpłatnego przekazania środka trwałego 1. LT - rozchód środka trwałego - nieodpłatne przekazanie gruntu zgodnie z aktem notarialnym: - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", 2. LT - rozchód środka trwałego - nieodpłatne przekazanie drogi zgodnie z aktem notarialnym: a) wartość początkowa środka trwałego: - Ma konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Droga), b) dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne: - Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych", c) nieumorzona wartość środka trwałego: - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". |
Zwracamy uwagę, że kwoty ujęte na koncie 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" w związku z nieodpłatnym przekazaniem nieruchomości nie stanowią w świetle przepisów podatkowych kosztów uzyskania przychodów (por. art. 23 ust. 1 pkt 1 i 11 updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 1 i 14 updop).
Z punktu widzenia przepisów o VAT darowizna nieruchomości może podlegać opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Jeśli nieodpłatne przekazanie gruntu i drogi na rzecz urzędu miasta podlega w jednostce opodatkowaniu VAT, to kwotę VAT należnego zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych. Co istotne, podstawą opodatkowania w przypadku dostawy, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie tej dostawy towarów. Wynika tak z art. 29a ust. 2 ustawy o VAT.
W świetle przepisów podatku dochodowego, kwoty VAT należnego od nieodpłatnego przekazania towarów (darowizny) nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów (por. art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. b updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b updop).
Ewidencja księgowa VAT należnego z tytułu nieodpłatnego przekazania nieruchomości 1. PK - VAT należny z tytułu nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz urzędu miasta (jeśli wystąpi obowiązek jego naliczenia): - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", |
Z kolei gdy jednostka skorzysta ze zwolnienia z VAT przy darowiźnie nieruchomości, może wystąpić obowiązek dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego w trybie art. 91 ust. 7 ustawy o VAT. Korektę podatku naliczonego od nabycia środka trwałego in minus odnosi się w księgach rachunkowych w ciężar konta 76-1.
Ewidencja księgowa korekty VAT naliczonego 1. PK - korekta VAT zmniejszająca VAT naliczony, gdy jednostka miała prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego i dokonała takiego obniżenia, a następnie zmieniło się to prawo: - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", |
www.SrodkiTrwale.pl - Rozchód:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|