środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (924) z dnia 1.09.2016

Niepodlegający odliczeniu VAT a wartość początkowa środka trwałego

Jednostka w 2015 r. zaliczyła bezpośrednio do kosztów wydatek na nabycie składnika majątku o wartości nieprzekraczającej 3.500 zł netto. Niestety, ponieważ zakup ten był związany ze sprzedażą nieopodatkowaną, naliczony VAT powinien był zwiększyć wartość początkową środka trwałego, która wówczas przekroczyłaby 3.500 zł. W wyniku błędu VAT naliczony został jednak zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Jak obecnie sprostować taką pomyłkę?

Jeżeli w wyniku błędu popełnionego w 2015 r., VAT naliczony niepodlegający odliczeniu, zamiast zwiększyć wartość początkową środka trwałego, został odniesiony bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów, należy dokonać korekty takiego rozliczenia poprzez złożenie korekty zeznania za 2015 r.

Za wartość początkową środka trwałego uważa się w razie jego zakupu cenę jego nabycia. Przez cenę nabycia uważa się - w uproszczeniu - kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku od towarów i usług o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT.

Nie ulega zatem wątpliwości, że VAT niepodlegający odliczeniu zwiększa wartość początkową środka trwałego.

Tak więc, w sytuacji przedstawionej w pytaniu, podatnik nieprawidłowo zaliczył VAT naliczony związany z nabyciem środka trwałego przeznaczonego do działalności nieopodatkowanej VAT, bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z tym konieczne będzie dokonanie stosownych korekt, tj. korekt zmniejszających koszty uzyskania przychodów oraz zwiększających wartość początkową środka trwałego.

Od 1 stycznia br. kwestie związane z korektami kosztów reguluje nowo dodany art. 15 ust. 4i-4l ustawy o PDOP (oraz odpowiednio art. 22 ust.7c-7f ustawy o PDOF).

W myśl tych przepisów, jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

Oznacza to, że korekty będące wynikiem błędu (lub innej oczywistej pomyłki) muszą być korygowane ze skutkiem wstecznym, tj. w okresie, w którym popełniono błąd.

W konsekwencji, w przypadku opisanym w pytaniu, zarówno korekta kosztów uzyskania przychodów o wartość netto środka trwałego, jak i o wartość VAT niepodlegającego odliczeniu, powinna nastąpić ze skutkiem wstecznym poprzez złożenie korekty zeznania.

Bieżąco natomiast nastąpi wprowadzenie przedmiotowego środka trwałego do ewidencji środków trwałych jako środka trwałego ujawnionego. Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP (odpowiednio art. 22h ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF), od ujawnionych środków trwałych (także wartości niematerialnych i prawnych) nieobjętych dotychczas ewidencją, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym te środki (wartości) zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Uwzględniając powyższe należy zauważyć, że w wyniku tak przeprowadzonych korekt może powstać konieczność zapłaty odsetek od zaległości podatkowych.

www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.