środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (978) z dnia 1.03.2018

Roczna korekta VAT a wartość początkowa środka trwałego

W deklaracji VAT za styczeń 2018 r. dokonaliśmy korekty VAT naliczonego odliczanego w 2017 r. na podstawie ustalonego wskaźnika. W wyniku korekty zmniejszeniu uległa kwota VAT naliczonego. W 2017 r. odliczony VAT dotyczył m.in. środka trwałego o wartości nieprzekraczającej 15.000 zł. Czy w związku z dokonaniem takiej korekty należy skorygować wartość początkową środka trwałego, od którego VAT został odliczony w zawyżonej wysokości (co wynika z rocznej korekty)?

Nie. Roczna korekta VAT naliczonego nie wpływa na wartość początkową środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych.

W trakcie roku niepodlegający odliczeniu VAT naliczony, ustalony w oparciu o wstępny wskaźnik proporcji, zaliczany jest do kosztów uzyskania przychodów lub zwiększa wartość początkową środka trwałego/wartości niematerialnej i prawnej.

Jednak skutki rocznej korekty VAT naliczonego, niezależnie czy zwiększające kwotę tego podatku, czy też powodujące jej zmniejszenie, nie podlegają uwzględnieniu w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Przypomnijmy, że VAT naliczony dotyczący zakupów środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (dalej: WNiP) - o wartości początkowej nieprzekraczającej 15.000 zł, podlega korekcie jednorazowej (podobnie jak jest to w przypadku pozostałych towarów i usług).

Natomiast w przypadku środków trwałych oraz WNiP o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł zastosowanie znajdzie korekta wieloletnia, tj.:

  • 10-letnia - w odniesieniu do nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów,
     
  • 5-letnia - w zakresie pozostałych składników majątku.

W sytuacji korekty wieloletniej (10- lub 5-letniej), za każdy rok korekcie podlega odpowiednio 1/10 lub 1/5 kwoty odliczonego VAT. Korekta dokonywana jest aż do zakończenia okresu korekty, tj. odpowiednio przez 10 lub 5 lat.

Podobnie jak to jest stosowane w przypadku korekty VAT naliczonego dotyczącego innych zakupów towarów i usług, korekta powodująca zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z przepisami ustawy o VAT (korekta "in plus") stanowi przychód podatkowy (por. art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy o PDOP oraz art. 14 ust. 2 pkt 7f ustawy o PDOF). Natomiast w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z przepisami ustawy o VAT (korekta "in minus") występuje koszt uzyskania przychodów (por. art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. c) ustawy o PDOP oraz art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. c) ustawy o PDOF).

Takie stanowisko w sprawie wpływu korekty rocznej VAT na wartość początkową środków trwałych zostało wyrażone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 stycznia 2012 r., nr IPPB3/423-923/11-2/JD.

Przykład

W 2017 r. jednostka odliczała VAT naliczony od zakupów służących działalności mieszanej w oparciu o wstępny wskaźnik proporcji w wysokości 80%. Kwota VAT naliczonego od zakupów dokonanych w 2017 r., służących działalności mieszanej, wyniosła 20.000 zł (w tym zakupy środków trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15.000 zł). Zgodnie z przyjętym wskaźnikiem proporcji, kwota VAT odliczonego w 2017 r. wyniosła 16.000 zł (20.000 zł × 80%).

Dokonując rocznej korekty VAT za 2017 r. ustalono, że rzeczywisty wskaźnik proporcji za ten rok wyniósł 70%.

Jednostce przysługiwało zatem prawo do odliczenia VAT naliczonego w wysokości 14.000 zł (20.000 zł × 70%). W ramach korekty rocznej skorygowano (zmniejszono) kwotę odliczenia o 2.000 zł (16.000 zł - 14.000 zł). Kwotę tę, w części dotyczącej również nabytego środka trwałego, zaliczono do kosztów uzyskania przychodów.

W ustawach o podatku dochodowym nie określono, w którym momencie podatnik powinien uwzględnić w przychodach lub kosztach podatkowych roczną korektę VAT. W praktyce dokonuje się tego w miesiącu złożenia deklaracji VAT, w której wykazywana jest korekta VAT naliczonego.

Podobnie jak dla celów podatkowych, także na gruncie ustawy o rachunkowości roczna korekta VAT naliczonego nie wpływa na wartość początkową środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Korekta ta odnoszona jest w pozostałe koszty lub przychody operacyjne.

Ustawa o rachunkowości nie odnosi się wprost do momentu, w którym roczna korekta VAT naliczonego powinna być uwzględniona odpowiednio w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych. Kierując się zasadą memoriału (por. art. 6 ust. 1 tej ustawy), uznaje się, że roczna korekta VAT naliczonego, co do zasady, powinna zostać ujęta w księgach rachunkowych tego roku, którego korekta dotyczy. Zatem roczna korekta VAT naliczonego za 2017 r. powinna zostać ujęta w księgach rachunkowych 2017 r.

Gdyby jednak kwota przedmiotowej korekty była z punktu widzenia jednostki nieistotna, to (w ramach przyjętych uproszczeń, na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości) jednostka mogłaby ją ująć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, w którym korekta ta jest sporządzana (tu: w księgach 2018 r.). Należy podkreślić, że takie uproszczenie jest dopuszczalne pod warunkiem, że nie wywiera ono istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki.

www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.