Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 11 (491) z dnia 1.06.2019
Czy PCC od zakupu gruntu zaliczonego do środków trwałych zwiększy jego wartość początkową?
W 2016 r. zakupiliśmy grunt i wprowadziliśmy go do ewidencji środków trwałych. W 2019 r. okazało się, że od umowy nabycia gruntu nie zapłaciliśmy podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Czy ten podatek, który zapłaciliśmy w 2019 r. powinien podwyższyć wartość początkową gruntu, czy należy zakwalifikować go w ciężar kosztów rodzajowych (podatki i opłaty)?
Opłacony w 2019 r. podatek od czynności cywilnoprawnych, dotyczący zakupu gruntu w 2016 r., powinien zostać zaliczony do wartości początkowej tego gruntu. Na wartość początkową gruntu składa się bowiem cena jego zakupu powiększona o koszty związane z zakupem, w tym również opłaty notarialne oraz PCC. |
Zakupiony przez jednostkę grunt, który spełnia warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, uznaje się za środek trwały i wprowadza do ewidencji środków trwałych. Wprowadzenia gruntu do ewidencji dokonuje się pod datą przekazania go do używania. Grunty nie wymagają nakładów na przystosowanie do używania, są kompletne i zdatne do użytku już w momencie nabycia. Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego i dlatego za dzień przyjęcia gruntu do używania można przyjąć dzień jego podpisania (por. art. 158 K.c.). Grunt wprowadza się do ewidencji środków trwałych w jego wartości początkowej. Pozyskany w drodze kupna grunt ujmuje się zatem w księgach rachunkowych na koncie środków trwałych w cenie nabycia, którą jest cena zakupu obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego powiększona o koszty związane bezpośrednio z zakupem (por. art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości). W przypadku nieruchomości gruntowej cenę zakupu mogą zwiększać poniesione opłaty notarialne oraz koszty wieczystoksięgowe, a także podatek od czynności cywilnoprawnych, jeśli jednostka była zobowiązana do jego zapłaty. W sytuacji opisanej w pytaniu należy zatem dokonać korekty wartości początkowej gruntu w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego, w którym opłacono PCC. Zdarzenie to można ująć zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe", - Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub 22-3 "Pozostałe rozrachunki publicznoprawne". |
Co ważne, w przypadku korekty wartości początkowej gruntu nie wystąpi konieczność korygowania kosztów amortyzacji, bowiem grunty nie podlegają amortyzacji (wyjątek stanowią grunty służące wydobyciu kopalin metodą odkrywkową - przy czym są to wyłącznie odpisy dla celów bilansowych).
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|