Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 29 (1108) z dnia 10.10.2021
Nabycie materiałów na potrzeby remontów oraz wytworzenia i ulepszenia środka trwałego - interpretacja KIS
Wydatki dotyczące zakupu części zamiennych (materiałów), przeznaczonych do remontu środków trwałych, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ujęcia w księgach rachunkowych faktury dokumentującej ich zakup. Natomiast wydatki dotyczące zakupu części zamiennych (materiałów), wykorzystanych na potrzeby wytworzenia nowych środków trwałych lub ulepszenia istniejących środków trwałych, stanowią koszt podatkowy w ramach odpisów amortyzacyjnych, dokonywanych od wartości początkowej środków trwałych wytworzonych lub ulepszonych przy użyciu ww. części zamiennych (materiałów). |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 września 2021 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.279.2021.1.BD)
Stan faktyczny oraz stanowisko podatnika
Podatnik prowadzący działalność produkcyjną dokonywał zakupu części zamiennych i materiałów w celu ich późniejszego montażu/wymiany w maszynach produkcyjnych lub na potrzeby wytworzenia nowych, lub do ulepszenia istniejących środków trwałych. Części zamienne (materiały) były przechowywane w magazynie przez różny okres (w zależności od zapotrzebowania - przez okres dłuższy lub nieprzekraczający jednego roku obrotowego/podatkowego).
Posiadane na stanie magazynu części zamienne (materiały) ewidencjonowane były za pomocą systemu magazynowego (informatycznego).
W związku z przedstawionym stanem faktycznym podatnik zadał następujące pytania:
- Czy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów można uznać dzień, w którym dana część zamienna (materiał) została (zostanie) wykorzystana w celach ich wymiany (tj. w innych celach niż wytworzenie nowego środka trwałego lub zwiększenie wartości początkowej istniejącego środka trwałego), tzn. została (zostanie) pobrana z magazynu?
- Czy przy użyciu ww. części zamiennych (materiałów) do wytworzenia bądź ulepszenia środka trwałego za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów można uznać dzień dokonania (dokonywania) danego odpisu amortyzacyjnego z tytułu zużycia środków trwałych wytworzonych lub ulepszonych?
Zdaniem podatnika, momentem poniesienia kosztu uzyskania przychodów w postaci zakupu części zamiennych (materiałów) wykorzystywanych w celach ich wymiany jest dzień, w którym elementy powyższe zostaną wykorzystane, tzn. będzie to moment ich pobrania z magazynu w celu wykorzystania na podstawie dokumentu wewnętrznego. Natomiast w odniesieniu do części zamiennych (materiałów) wykorzystanych na potrzeby wytworzenia nowych środków trwałych lub ulepszenia istniejących środków trwałych za dzień poniesienia kosztu należy uznać dzień dokonania odpisu amortyzacyjnego z tytułu zużycia środków trwałych wytworzonych lub ulepszonych przy użyciu ww. części zamiennych (materiałów).
Stanowisko organu podatkowego
Organ podatkowy uznał, że stanowisko podatnika w części uznania za koszty podatkowe materiału nabytego na potrzeby remontu jest nieprawidłowe zaś materiałów zużytych na potrzeby wytworzenia lub ulepszenia środka trwałego prawidłowe.
Odnosząc się do ustalenia momentu poniesienia kosztu uzyskania przychodów w odniesieniu do części zamiennych (materiałów), które zostaną wykorzystane w celu wymiany zużytych elementów, organ podatkowy wskazał, że koszty, które nie pozostają w bezpośrednim związku z przychodami (koszty pośrednie) powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Poniesienie kosztów pośrednich następuje w momencie, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie odpowiedniego dowodu księgowego.
Jak zaznaczył organ podatkowy, z literalnego brzmienia art. 15 ust. 4e ustawy o PDOP wynika jednoznacznie, że ustawodawca uzależnia moment, w którym wydatek staje się kosztem uzyskania przychodów od momentu ujęcia go w księgach zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości. Ujęcie (zaksięgowanie) kosztu w księgach rachunkowych określa więc datę powstania kosztu podatkowego.
W świetle powyższego, jak stwierdził organ podatkowy:
"(...) wydatki ponoszone przez Spółkę związane z materiałami koniecznymi dla celów przeprowadzenia remontów, usunięcia awarii czy też wykorzystania ich w procesie produkcyjnym, Wnioskodawca powinien rozpoznać (...) w momencie poniesienia, tj. w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku).
Nie można zatem zgodzić się z Wnioskodawcą, że momentem rozpoznania kosztu z tytułu poniesienia ww. wydatków będzie w rozpatrywanej sprawie dopiero moment pobrania ich z magazynu części zamiennych. Takiej możliwości nie przewidują przywołane w sprawie przepisy prawa podatkowego. Koszt ten powstaje bowiem w momencie ujęcia w księgach rachunkowych faktury dokumentującej nabycie ww. części zamiennych (materiałów). (...)"
Natomiast odnosząc się do części zamiennych (materiałów) wykorzystywanych na potrzeby działalności inwestycyjnej, tj. wytworzenia nowych środków trwałych lub ulepszenia istniejących, organ podatkowy przypomniał konieczność uwzględnienia w tym zakresie art. 16a-16m ustawy o PDOP, dotyczących dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Jak wskazał Dyrektor KIS, wydatki na wytworzenie nowych środków trwałych (koszty wytworzenia środka trwałego) lub wydatki na ulepszenie środka trwałego, które zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o PDOP powiększają wartość środków trwałych - powinny być kapitalizowane w wartości początkowej tego składnika majątku i nie mogą zostać zaliczone do kategorii kosztów podatkowych w okresie zapłaty.
Wydatki te mogą być ujmowane w kosztach uzyskania przychodów podatnika:
- poprzez odpisy amortyzacyjne (art. 15 ust. 6 ww. ustawy),
- jako element kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej (art. 16 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).
Mając na uwadze powyższe organ podatkowy stwierdził, że:
"(...) za dzień poniesienia ww. kosztu uzyskania przychodów, Wnioskodawca ma prawo uznać dzień dokonania/dokonywania danego odpisu amortyzacyjnego z tytułu zużycia środków trwałych wytworzonych lub ulepszonych przy użyciu części zamiennych (materiałów), po przekazaniu (przyjęciu) do używania (eksploatacji) danego nowego środka trwałego lub po dokonaniu zwiększenia wartości początkowej danego już istniejącego (ulepszonego w ww. sposób) środka trwałego, stosownie do treści art. 16h ust. 1 pkt 1 oraz art. 16g ust. 13 ustawy o CIT (...)."
www.SrodkiTrwale.pl - Wydatki na remont i ulepszenie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|