środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 23 (1102) z dnia 10.08.2021

Ulepszenie środka trwałego w roku jego zamortyzowania jednorazowym odpisem

W marcu 2021 r. zakupiliśmy środek trwały, który w tym samym miesiącu został wprowadzony do ewidencji i zamortyzowany jednorazowym odpisem w ramach limitu 100.000 zł. Obecnie dokonujemy jego ulepszenia. Czy wartość poniesionych nakładów może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów również w ramach jednorazowego odpisu? Do wykorzystania w tym roku pozostał bowiem jeszcze limit w wysokości znacznie przekraczającej przewidywane nakłady ulepszeniowe.

Jeżeli ulepszenie środka trwałego następuje w tym samym roku, w którym dokonano jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, to poniesione wydatki ulepszeniowe mogą zostać rozliczone bezpośrednio w koszty podatkowe - do wysokości niewykorzystanego w danym roku limitu (tu: 100.000 zł).

Na podstawie art. 22k ust. 14-21 ustawy o PDOF (odpowiednio art. 16k ust. 14-21 ustawy o PDOP), podatnicy mają prawo dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100.000 zł. Kwota ta obejmuje sumę odpisów amortyzacyjnych i wpłaty na poczet nabycia środka trwałego, zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów.

Jednorazowych odpisów dokonuje się nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Można również stosować zasady ogólne, tj. dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc, co kwartał albo jednorazowo na koniec roku.

Środki trwałe (również jednorazowo zamortyzowane) uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10.000 zł (por. art. 22g ust. 17 ustawy o PDOF oraz art. 16g ust. 13 ustawy o PDOP).

Ponieważ, jak już wskazano, jednorazowych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się wyłącznie w roku wprowadzenia środka trwałego do ewidencji, w praktyce przyjmuje się, że również nakłady ulepszeniowe dotyczące takich środków trwałych - poniesione w roku dokonania ww. jednorazowego odpisu amortyzacyjnego - mogą być rozliczane zgodnie z tymi regułami. Dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od nakładów ulepszeniowych w ramach limitu przysługującego jednostce w danym roku podatkowym należy więc uznać za dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy oba zdarzenia następują w tym samym roku oraz nie zostanie przekroczony roczny limit (tu: 100.000 zł).

Tak więc opisane w pytaniu wydatki na ulepszenie omawianego środka trwałego, poniesione w bieżącym roku, zostaną rozliczone na zwiększenie wartości początkowej ulepszanego środka trwałego, a następnie jednorazowo zamortyzowane do wysokości tegorocznego limitu.

Należy pamiętać, że w przypadku przekroczenia ww. limitu 100.000 zł, odpisów amortyzacyjnych od zwiększonej wartości początkowej należy dokonywać od następnego roku podatkowego. Odpisy takie nalicza się zgodnie z przyjętą metodą amortyzacji, tj. metodą liniową z zastosowaniem stawek z Wykazu (z ewentualną możliwością ich podwyższenia) lub metodą degresywną. Na ogólnych zasadach suma odpisów amortyzacyjnych, w tym dokonanych w pierwszym roku podatkowym, nie może przekroczyć wartości początkowej tych środków trwałych.

W uzupełnieniu dodajmy, że analogiczne zasady rozliczenia wydatków na ulepszenie środka trwałego należałoby zastosować w odniesieniu do środków trwałych objętych jednorazowym odpisem amortyzacyjnym w wysokości 50.000 euro (co w 2021 r. odpowiada kwocie 226.000 zł) przewidzianym dla podatników rozpoczynających działalność oraz tzw. małych podatników (w 2021 r. małym podatnikiem jest podatnik, którego przychody ze sprzedaży wraz z kwotą należnego VAT w 2020 r. nie przekroczyły kwoty 9.031.000 zł) na podstawie art. 22k ust. 7-13 ustawy o PDOF oraz odpowiednio art. 16k ust. 7-13 ustawy o PDOP.

www.SrodkiTrwale.pl - Wydatki na remont i ulepszenie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.