środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
Uwaga: Do 31 maja br. rolnik-przedsiębiorca informuje KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r. Uwaga: Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne Uwaga: Do 31 maja 2024 r. - czas na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 16 (592) z dnia 20.08.2023

Ulepszenie budynku mieszkalnego

Spółka posiada budynek mieszkalny z lokalami na wynajem. W tym roku został on ulepszony. Poniesione nakłady wyniosły 5.000 zł. Czy spółka może ten wydatek ująć w kosztach podatkowych?

Ze względu na niską wartość nakładów poniesionych na ulepszenie środka trwałego (nie przekraczają one 10.000 zł), spółka może ten wydatek ująć w kosztach podatkowych. Sytuacja może ulec zmianie, jeśli spółka dokona kolejnych ulepszeń i suma wydatków poniesionych w roku podatkowym na ulepszenie przekroczy 10.000 zł.

Kwota wydatków poniesionych na ulepszenie nie przekracza 10.000 zł

Stosownie do art. 22g ust. 17 updof i art. 16g ust. 13 updop, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu, ich wartość początkową powiększa się o sumę wydatków na ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10.000 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania. Wzrost ten mierzy się w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Z przywołanych regulacji jednoznacznie wynika, że wydatki poniesione na ulepszenie środka trwałego zwiększają jego wartość początkową, gdy wartość nakładów poniesionych w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł. W przeciwnym razie wydatki należy kwalifikować bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Można zatem stwierdzić, że ustawodawca nie zostawił podatnikowi prawa wyboru w przedmiotowym zakresie. Jeżeli więc przedstawione w pytaniu wydatki na ulepszenie budynku mieszkalnego wyniosły 5.000 zł, to podatnik powinien zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Suma wydatków poniesionych w danym roku na ulepszenie przekracza 10.000 zł

Jeżeli suma wydatków poniesionych na ulepszenie środka trwałego poniesiona w danym roku przekracza 10.000 zł dopiero w skutek kolejnego ulepszenia, to wartość początkowa ulega podwyższeniu w okresie, w którym wartość graniczna (10.000 zł) zostanie przekroczona. W konsekwencji, wystąpi konieczność skorygowania kosztów uzyskania przychodów (wykazanych w związku z takimi wydatkami we wcześniejszych miesiącach danego roku podatkowego).

Koszty koryguje się w miesiącu przekroczenia kwoty granicznej - 10.000 zł. Nie ma obowiązku ich obniżenia za miesiąc, w którym wydatki na ulepszenie nie osiągnęły jeszcze pułapu wykluczającego możliwość bezpośredniego obciążania nimi kosztów podatkowych. Znajdują tu odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące korekty kosztów, tj. art. 22 ust. 7c updof i art. 15 ust. 4i updop. W myśl tych przepisów, jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Jeżeli w okresie rozliczeniowym, w którym dokonywana jest korekta, podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów jest niższa niż kwota zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów (art. 22 ust. 7d updof i art. 15 ust. 4j updop).

Wobec tego wydatki na ulepszenie budynku mieszkalnego, które zwiększyły jego wartość początkową, nie stanowią bezpośrednio kosztu uzyskania przychodu. Mogłyby być potrącane w koszty poprzez odpisy amortyzacyjne, ale obecnie nie można amortyzować budynków mieszkalnych.

Przykład

Podatnik posiada budynek mieszkalny z lokalami na wynajem. W lipcu 2023 r. budynek został ulepszony. Poniesione nakłady wyniosły 5.000 zł. Wydatek ten obciążył koszty podatkowe lipca. W grudniu 2023 r. środek trwały zostanie ponownie ulepszony na kwotę 8.000 zł. Ponieważ łączna wartość nakładów na ulepszenie tego środka trwałego w grudniu 2023 r. przekroczy 10.000 zł (suma wydatków na ulepszenie wyniesie 13.000 zł), to w grudniu podatnik zmniejszy koszty uzyskania przychodu tego miesiąca o wartość nakładów w wysokości 5.000 zł zaliczonych w lipcu br. bezpośrednio do kosztów podatkowych. Wydatki na ulepszenie budynku mieszkalnego nie będą ujęte w kosztach uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Będą one kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia ulepszonego budynku.

www.SrodkiTrwale.pl - Wydatki na remont i ulepszenie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.