środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 14 (1021) z dnia 10.05.2019

Ulepszenia środków trwałych przyjętych do używania przed 1 stycznia 2018 r.

Zamierzamy ulepszyć budynek hali produkcyjnej oddany do używania w 2010 r. Ponieważ będą to niewielkie nakłady, mamy wątpliwość co do możliwości ich zaliczenia bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Czy w takim przypadku zastosowanie znajdzie limit wartości ulepszenia w kwocie 3.500 zł, czy 10.000 zł?

W wyniku nowelizacji przepisów o podatku dochodowym, od 1 stycznia 2019 r. rozszerzono zakres stosowania limitu ulepszenia w wysokości 10.000 zł. Od tej daty stosuje się go do wszystkich środków trwałych, bez względu na datę przyjęcia takiego ulepszanego środka trwałego do używania.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 r., w wyniku nowelizacji m.in. art. 16g ust. 13 ustawy o PDOP oraz art. 22g ust. 17 ustawy o PDOF, podwyższony został z 3.500 zł do 10.000 zł limit stosowany do ulepszeń środków trwałych. Od tej daty środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10.000 zł.

W konsekwencji, jeżeli wydatki na ulepszenie środka trwałego nie przekraczają w danym roku podatkowym kwoty 10.000 zł, podatnik ma prawo zaliczyć całą wartość nakładów poniesionych na takie ulepszenie bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Jednak zgodnie z interpretacją przepisu przejściowego (patrz art. 11 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie m.in. ustawy o PDOF i PDOP, Dz. U. poz. 2175 ze zm.), prezentowaną przez organy podatkowe, nowy, wyższy limit (w kwocie 10.000 zł) mógł być stosowany wyłącznie w stosunku do ulepszeń dokonywanych w środkach trwałych oddanych do używania od 1 stycznia 2018 r. Natomiast w odniesieniu do ulepszeń środków trwałych przyjętych do używania przed 1 stycznia 2018 r. stosowany był limit w wysokości 3.500 zł (określony w przepisach obowiązujących przed 1 stycznia 2018 r.).

Co jednak istotne, od 1 stycznia 2019 r. ww. przepis przejściowy został znowelizowany. Wprowadzone zmiany spowodowały możliwość stosowania wyższego limitu (tj. 10.000 zł) również do ulepszeń środków trwałych przyjętych do używania przed 1 stycznia 2018 r.

Oznacza to, że w aktualnie obowiązującym stanie prawnym istotny jest wyłącznie moment dokonania samego ulepszenia. Bez znaczenia natomiast pozostaje data wprowadzenia ulepszanego środka trwałego do ewidencji.

Zatem w przypadku pytającej jednostki, o ile poniesione wydatki na ulepszenie hali produkcyjnej w 2019 r. nie przekroczą 10.000 zł, będą mogły zostać jednorazowo zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Dodajmy, że Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z 14 grudnia 2018 r. na pytanie naszego Wydawnictwa wyjaśniło, iż podatnicy, którzy w 2018 r. dokonali ulepszeń środków trwałych oddanych do używania przed 1 stycznia 2018 r. i zastosowali do ich rozliczenia limit 3.500 zł w przedmiotowym zakresie, mogą dokonać stosownych korekt.

Zauważmy jednak, że korekty takie są możliwe jedynie w przypadku, gdy suma wartości takich ulepszeń w odniesieniu do danego środka trwałego w 2018 r. nie przekroczyła kwoty 10.000 zł.

www.SrodkiTrwale.pl - Koszty remontów i modernizacji:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.