Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 15 (591) z dnia 1.08.2023
W której pozycji rachunku zysków i strat przedstawić przychód z tytułu sprzedaży środka trwałego?
Nasza jednostka sprzedała środek trwały. W której pozycji rachunku zysków i strat sporządzanego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości powinniśmy ująć przychód z tej sprzedaży, zaewidencjonowany w księgach jako pozostały przychód operacyjny?
W rachunku zysków i strat prezentuje się wynik ze sprzedaży środka trwałego. Wynik ten przedstawia się w rachunku zysków i strat sporządzanym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości - w pozycji "Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych" lub w pozycji "Strata z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych". |
W oparciu o art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości, przychody i koszty związane ze zbyciem środków trwałych kwalifikuje się do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych, jako przychody i koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki. W księgach rachunkowych przychody i koszty dotyczące sprzedaży środka trwałego ujmuje się odrębnie. Przychód z tej sprzedaży księguje się po stronie Ma konta 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne", w korespondencji ze stroną Wn konta 24-9 "Pozostałe rozrachunki - inne" (należy pamiętać, że jednostki będące podatnikami VAT powinny w ewidencji księgowej uwzględnić także kwotę VAT należnego). Sprzedany środek trwały podlega wyksięgowaniu z ewidencji bilansowej. W sytuacji gdy jest on całkowicie umorzony, wyksięgowanie przebiega zapisem po stronie Wn konta 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych", w korespondencji ze stroną Ma konta 01 "Środki trwałe". Jeżeli jednak nie jest zamortyzowany w całości, to wartość dotychczas dokonanych odpisów amortyzacyjnych ujmuje się po stronie Wn konta 07-1, w korespondencji ze stroną Ma konta 01, a wartość niezamortyzowaną - po stronie Wn konta 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", w korespondencji ze stroną Ma konta 01.
Co istotne, w rachunku zysków i strat prezentuje się wynik ze sprzedaży środków trwałych, tj. zysk lub stratę. Wynik ten ustala się w postaci różnicy między przychodami uzyskanymi z tytułu sprzedaży środków trwałych (zaewidencjonowanymi na koncie 76-0) a poniesionymi kosztami (ujętymi na koncie 76-1). Jeśli przychód z tytułu sprzedaży środka trwałego jest większy od kosztów z tym związanych, to jednostka w rachunku zysków i strat przedstawia zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych. W sytuacji gdy koszty związane ze sprzedażą środka trwałego przewyższają przychód uzyskany z tytułu sprzedaży, jednostka w rachunku zysków i strat prezentuje stratę z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych.
W przypadku zatem, gdy jednostka, o której mowa w pytaniu, sporządza rachunek zysków i strat według załącznika nr 1 i uzyskała w wyniku sprzedaży środka trwałego zysk, to przedstawi go w pozycji G.I. "Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych" (jeżeli sporządza rachunek zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym) lub w pozycji D.I. "Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych" (jeżeli sporządza rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym). Jeżeli jednak jednostka uzyskała w wyniku sprzedaży środka trwałego stratę, to zaprezentuje ją w pozycji H.I. "Strata z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych" (jeżeli sporządza rachunek zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym) lub w pozycji E.I. "Strata z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych" (jeżeli sporządza rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym).
www.SrodkiTrwale.pl - Prezentacja w sprawozdaniu finansowym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|