środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 6 (366) z dnia 20.03.2014

Sprzedaż środka trwałego w budowie w ewidencji księgowej i sprawozdaniu finansowym

Zakupiliśmy środek trwały, który nie został przekazany do używania i pozostaje na koncie 08. Obecnie zamierzamy go sprzedać. Jak będzie wyglądała ewidencja takiej operacji w księgach rachunkowych oraz prezentacja transakcji w rachunku zysków i strat?

Rozliczenie sprzedaży środka trwałego w budowie przebiega z wykorzystaniem kont pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych. W rachunku zysków i strat wykazuje się wyłącznie wynik uzyskany na sprzedaży.

Jak wynika z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości, koszty i przychody związane ze sprzedażą środków trwałych w budowie, jako koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, kwalifikuje się do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych.

Zatem w księgach rachunkowych rozliczenie sprzedaży środka trwałego w budowie może przebiegać następująco:

1) faktura dokumentująca sprzedaż:
a) wartość w cenie sprzedaży netto:
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne",
b) VAT należny (o ile sprzedaż nie korzysta ze zwolnienia):
- Ma konto 22-2 "Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego",
c) łączna kwota należności od nabywcy:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki";
2) przeksięgowanie w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych kosztu
wytworzenia środka trwałego w budowie:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie".

Nieco inaczej przebiega prezentacja operacji sprzedaży środków trwałych w budowie w sprawozdaniu finansowym jednostki. W rachunku zysków i strat nie wykazuje się odrębnie przychodów ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych i kosztów z tym zbyciem związanych. Prezentacji podlega bowiem wyłącznie wynik osiągnięty na sprzedaży. Tak więc wykazaniu podlega:

a) zysk w pozycji G.I. (wersja kalkulacyjna) lub D.I. (wersja porównawcza) - jeżeli wystąpi nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, lub

b) strata w pozycji H.I. (wersja kalkulacyjna) lub E.I. (wersja porównawcza) - jeśli koszty poniesione w związku ze sprzedażą niefinansowych aktywów trwałych będą przewyższały osiągnięte z tego tytułu przychody.

Przykład

Jednostka sprzedała w grudniu 2013 r. za kwotę netto 10.000 (plus 2.300 zł VAT) środek trwały w budowie o wartości 8.000 zł - wynikającej z konta 08.

Jednostka stosuje porównawczy rachunek zysków i strat.

Dekretacja:

Opis operacji: Kwota Konto
Wn Ma
1. Faktura:
a) cena sprzedaży netto: 10.000 zł 76-0
b) VAT należny: 2.300 zł 22-2
c) kwota należności od nabywcy: 12.300 zł 24
2. Wyksięgowanie środka trwałego w budowie z ewidencji: 8.000 zł 76-1 08

Księgowania:

Sprzedaż środka trwałego w budowie

W rachunku zysków i strat w pozycji D.I. jednostka wykaże "Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych" w kwocie 2.000 zł (10.000 zł przychód - 8.000 zł koszt).

W wyniku sprzedaży środka trwałego w budowie (inwestycji dla celów podatkowych), w dacie zbycia powstaje przychód podatkowy (w wysokości wynikającej z ceny zawartej w umowie sprzedaży), jednocześnie do kosztów uzyskania przychodów jednostka ma prawo zaliczyć wartość środków trwałych w budowie (stanowiących dla celów podatkowych koszty zaniechanych inwestycji) - por. art. 22 ust. 5e ustawy o PDOF oraz art. 15 ust. 4f ustawy o PDOP.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.