środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (1018) z dnia 10.04.2019

Wartość początkowa samochodu osobowego wprowadzonego do firmy jako środek trwały

Czy wprowadzając do spółki cywilnej jako środek trwały samochód osobowy nabyty na własne imię i nazwisko (nie na spółkę), jego wartość początkową należy określić na podstawie wynikającej z faktury wartości netto, czy może 75% tej wartości?

Ustalając wartość początkową samochodu osobowego nabytego na imię i nazwisko wspólnika, a następnie "wniesionego" do spółki cywilnej w ramach wkładu, należy przyjąć jego wartość brutto wynikającą z faktury zakupu. Nowy, obowiązujący od 1 stycznia br. limit w wysokości 75% odnosi się wyłącznie do wydatków na używanie samochodów osobowych.

W przypadku spółki cywilnej nabycie samochodu osobowego może nastąpić:

1) w wyniku wniesienia wkładu (pierwotnie nabytego na własne imię i nazwisko) przez wspólnika,

2) w wyniku zakupu dokonanego przez "spółkę" reprezentowaną przez wszystkich lub jednego wspólnika.

Zakładamy, że w przypadku opisanym w pytaniu mamy do czynienia z sytuacją określoną w pkt 1.

Zauważmy, że po wprowadzeniu przez wspólnika środka trwałego do spółki, składnik ten staje się elementem "majątku" spółki cywilnej, stanowiącym jednak własność wszystkich jej wspólników, a nie spółki cywilnej. Wspólnicy są bowiem współwłaścicielami (tu: samochodu) na zasadzie współwłasności łącznej.

W takim przypadku przy ustalaniu wartości początkowej takiego środka trwałego (tu: samochodu osobowego) zastosowanie znajdą przepisy dotyczące otrzymania wkładu niepieniężnego.

I tak, w myśl art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF, za wartość początkową środków trwałych w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną uważa się:

a) wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne - jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany,

b) wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany,

c) wartość określoną zgodnie z art. 19, czyli wartość rynkową - jeżeli ustalenie wydatków na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu przez wspólnika wnoszącego wkład, będącego osobą fizyczną, jest niemożliwe i przedmiot wkładu nie był wykorzystywany przez wnoszącego wkład w prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem wartości niematerialnych i prawnych wytworzonych przez wspólnika we własnym zakresie.

Ponieważ pojazd przed wprowadzeniem do spółki został nabyty, odpowiednie zastosowanie znajdzie definicja ceny nabycia.

W myśl art. 22g ust. 3 ustawy o PDOF, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności m.in. o koszty transportu, załadunku i wyładunku oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Ponieważ w omawianej sytuacji zakup został dokonany przez osobę fizyczną, nie wystąpi możliwość choćby częściowego odliczenia VAT naliczonego. W konsekwencji wartość początkowa samochodu zostanie ustalona w oparciu o jego cenę zakupu brutto, czyli wartość odpowiadającą cenie zapłaconej sprzedawcy.

Mając na uwadze fakt, że podatnik zamierza wprowadzony do spółki pojazd amortyzować, należy przypomnieć, że od 1 stycznia 2019 r. nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej kwotę 150.000 zł (limit obowiązujący do 31 grudnia 2018 r. wynosił 20.000 euro).

wykrzyknik "Nowy" limit (150.000 zł) stosuje się również w odniesieniu do samochodów osobowych przyjętych do używania i wprowadzonych do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2019 r.

Dodajmy, że przywołany w pytaniu limit 75% ogranicza ujmowanie w kosztach podatkowych wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego (tj. np. wydatków na zakup paliwa, na naprawy, itd.), gdy samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika (tj. gdy jest wykorzystywany do tzw. celów mieszanych).

W ramach tego limitu (75%) nie są jednak rozliczane odpisy amortyzacyjne, dokonywane od wartości początkowej samochodu osobowego. Przyjmuje się bowiem, że koszty amortyzacji nie stanowią kosztów eksploatacji pojazdu.

Więcej przeczytasz w Pisaliśmy o tym
Biuletynie Informacyjnym nr 8 z 10.03.2019 r.
na str. 53-54

www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.