środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 12 (1469) z dnia 8.02.2018

Rozliczanie ulepszenia środka trwałego

Firma osoby fizycznej posiada na stanie środków trwałych budynek oddany do użytku w styczniu 2017 r. W ciągu tego samego roku był on kilka razy ulepszany. Czy w tej sytuacji można było wydatki ulepszeniowe zsumować dopiero na koniec roku i od tego momentu zacząć naliczać amortyzację od zwiększonej wartości początkowej? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1141776)

Z ulepszeniem środka trwałego mamy do czynienia, gdy:

  • został przebudowany, rozbudowany, poddany rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji,
     
  • wydatki poniesione na wskazane cele spowodowały wzrost wartości użytkowej tego środka w stosunku do wartości z dnia przyjęcia go do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji,
     
  • wartość przedmiotowych wydatków przekracza w skali roku - zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. brzmieniem art. 22g ust. 17 ustawy o pdof (Dz. U z 2018 r. poz. 200 ze zm.) oraz art. 16g ust. 13 ustawy o pdop (Dz. U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm.) - kwotę 10.000 zł (do końca 2017 r. - 3.500 zł).

Aby uznać konkretne działania za ulepszenie, wszystkie wskazane warunki muszą zostać spełnione łącznie. Wobec powyższego sam efekt w postaci zwiększenia wartości użytkowej środka trwałego w wyniku omawianych działań nie jest wystarczający do podwyższenia wartości początkowej modyfikowanego środka trwałego. Do takiego zwiększenia dochodzi jedynie wówczas, gdy suma tych wydatków w danym roku podatkowym przekroczy kwotę 10.000 zł. Tylko bowiem wydatki poniesione na jego ulepszenie, które przekroczą tę kwotę, stają się składową tej wartości.

Ustawodawca nie przewidział możliwości zwiększania wartości początkowej ulepszanego środka trwałego dopiero na koniec danego roku podatkowego. Podatnik powinien go dokonać w miesiącu, w którym suma nakładów ulepszeniowych poniesionych od początku tego roku przekroczyła 10.000 zł (w 2017 r. - 3.500 zł). Natomiast odpisami amortyzacyjnymi od tak skorygowanej wartości początkowej obciąża koszty podatkowe dopiero od następnego miesiąca. Jeżeli w tym samym roku w kolejnych miesiącach dokona następnych nakładów na ulepszenie tego samego składnika majątku trwałego, wówczas - już bez względu na ich wysokość - postępuje analogicznie. Oznacza to, że w miesiącu ich dokonania podwyższa jego wartość początkową, a od następnego miesiąca rozpoczyna rozliczanie zwiększonych odpisów amortyzacyjnych w kosztach firmowych.

Należy zwrócić uwagę na to, że według udostępnionego naszemu Wydawnictwu stanowiska resortu finansów obowiązujący od 1 stycznia 2018 r. limit wartości ulepszenia w kwocie 10.000 zł odnosi się wyłącznie do ulepszenia środków trwałych przyjętych do używania po dniu 31 grudnia 2017 r. Stąd w odniesieniu do środków trwałych przyjętych do używania do końca 2017 r. ich przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja lub modernizacja nadal będzie skutkować zwiększeniem wartości początkowej, gdy nakłady na te cele przekroczą w skali roku 3.500 zł.

Przykład

W styczniu 2017 r. przedsiębiorca przyjął do używania w swojej firmie budynek biurowy o wartości 810.000 zł. Od lutego rozpoczął jego amortyzację według stawki 2,5%. Stąd miesięczny odpis amortyzacyjny rozliczany w kosztach wynosił 1.687,50 zł (tj. [810.000 zł × 2,5%] : 12 m-cy).

W marcu tego samego roku zmodernizował go przystosowując dwa pomieszczenia na pomieszczenia socjalne dla pracowników. Suma poniesionych na ten cel wydatków wyniosła 24.000 zł. W związku z tym przedsiębiorca w marcu 2017 r. zwiększył wartość początkową budynku do 834.000 zł i od kwietnia naliczał od niej stanowiące koszty miesięczne odpisy amortyzacyjne w wysokości 1.737,50 zł (tj. [834.000 zł × 2,5%] : 12 m-cy).

Załóżmy, że w lipcu, wrześniu oraz listopadzie 2017 r. dokonał on kolejnych nakładów na modernizację budynku odpowiednio w kwotach 2.700 zł, 15.900 zł oraz 3.300 zł. W tej sytuacji był on zobowiązany w lipcu do podwyższenia jego wartości początkowej do kwoty 836.700 zł, we wrześniu do kwoty 852.600 zł i w listopadzie do kwoty 855.900 zł. W tej sytuacji podwyższone odpisy amortyzacyjne powinien naliczać w następującej wysokości:

- od sierpnia 2017 r. w kwocie 1.743,13 zł (tj. [836.700 zł × 2,5%] : 12 m-cy),
- od października 2017 r. w kwocie 1.776,25 zł (tj. [852.600 × 2,5%] : 12 m-cy),
- od grudnia 2017 r. w kwocie 1.783,13 zł (tj. [855.900 × 2,5%] : 12 m-cy).

www.SrodkiTrwale.pl - Koszty remontów i modernizacji:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.