środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 98 (1139) z dnia 8.12.2014

Indywidualna stawka amortyzacyjna w prywatnym najmie

Jeżeli podatnik osiągający przychody z tzw. prywatnego najmu nabyty lokal mieszkalny po raz pierwszy wprowadził do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i lokal ten przed dniem jego nabycia był wykorzystywany co najmniej przez okres 60 miesięcy, to do amortyzacji tego lokalu podatnik może zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatniczka kupiła na rynku wtórnym lokal mieszkalny, który został wybudowany i oddany do użytkowania poprzednim właścicielom w 1983 r. Lokal ten podatniczka planuje wynająć, a dochody z prywatnego najmu opodatkować według skali podatkowej. Wspomniany lokal zostanie uznany za środek trwały i będzie podlegał amortyzacji. Podatniczka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy zakupiony przez nią lokal może być amortyzowany z zastosowaniem indywidualnej stawki amortyzacyjnej.

Zdaniem podatniczki nabyty przez nią lokal może być amortyzowany indywidualną stawką amortyzacyjną, ponieważ spełnia warunek o uprzednim używaniu co najmniej przez okres 60 miesięcy oraz po raz pierwszy zostanie przez nią wprowadzony do ewidencji środków trwałych.


ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:

Organ podatkowy zauważył, że podatnik ma prawo do obniżania przychodu osiągniętego z tzw. prywatnego najmu o koszty jego uzyskania, w tym m.in. o odpisy amortyzacyjne. Jednocześnie zaznaczył, że na podstawie art. 22c pkt 2 ustawy o pdof amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej bądź wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu. Jeżeli jednak podatnik zdecyduje się na amortyzację lokalu mieszkalnego, wówczas, co do zasady, odpisów amortyzacyjnych od takiego lokalu dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof. Standardowa stawka z Wykazu stawek amortyzacyjnych dla lokali mieszkalnych wynosi 1,5%. Przepisy ustawy o pdof przewidują również możliwość ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Dla lokali mieszkalnych możliwość taką wprowadza art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof. Na podstawie tego przepisu podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji dla lokalu mieszkalnego nie może być krótszy niż 10 lat. Ustalenie przez ustawodawcę okresu amortyzacji środka trwałego na 10 lat oznacza, że maksymalna wysokość rocznej stawki amortyzacyjnej wynosi 10%.

Lokal mieszkalny uznaje się za używany, jeżeli podatnik wykaże, że przed jego nabyciem był wykorzystywany co najmniej przez okres 60 miesięcy. Chodzi tu o wykorzystywanie lokalu u poprzedniego właściciela (właścicieli) przed nabyciem go przez podatnika.

Organ podatkowy uznał, że w rozpatrywanej sytuacji przesłanki zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla używanego środka trwałego zostaną spełnione, bowiem przedmiotowy lokal został oddany do użytkowania poprzednim właścicielom w 1983 r., a podatniczka po raz pierwszy wprowadzi lokal do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zatem w rezultacie podatniczka będzie mogła ustalić indywidualną stawkę amortyzacyjną dla omawianego lokalu mieszkalnego.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 października 2014 r., nr IPPB1/415-814/14-2/KS)

 Komentarz redakcji 
Należy zauważyć, że zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla lokalu mieszkalnego możliwe jest, gdy wartość początkowa tego lokalu została ustalona według ceny nabycia. Gdyby podatniczka postanowiła wartość tę ustalić metodą uproszczoną, na podstawie art. 22g ust. 10 ustawy o pdof, tj. jako iloczyn metrów kwadratowych powierzchni użytkowej wynajmowanego mieszkania i kwoty 988 zł, wówczas zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej byłoby niemożliwe. Wynika to z tego, że lokale mieszkalne, których wartość początkową ustalono w sposób uproszczony, nie są objęte ewidencją środków trwałych (art. 22n ust. 3 ustawy o pdof). Nie jest więc spełniona jedna z przesłanek do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej.

www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.