środki trwałe, amortyzacja, wartość początkowa, ewidencja księgowa
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 1 (1188) z dnia 1.01.2024

Sprzedaż środka trwałego w spółdzielni kółek rolniczych

W 1974 r. kółko rolnicze przystąpiło do spółdzielni kółek rolniczych i wniosło do spółdzielni majątek w postaci gruntów i budynków. W 2015 r. ustalono, że jedna z wniesionych działek nie została ujęta w ewidencji środków trwałych ani w ewidencji bilansowej. W roku ujawnienia dokonano odpowiednich księgowań na środki trwałe w powiązaniu z kontem funduszu zasobowego i wpisano do ewidencji środków trwałych (wyceny dokonano według cen rynkowych). W grudniu 2023 r. ww. działka została sprzedana. Przychód ze sprzedaży zostanie zaksięgowany na pozostałe przychody operacyjne. W jaki sposób należy wyksięgować wartość sprzedanej działki z ewidencji bilansowej (w korespondencji z jakim kontem)?

Z punktu widzenia ustawy o rachunkowości, sprzedaż składnika majątku spełniającego kryteria dla środka trwałego jest traktowana jako operacja pośrednio związana z działalnością operacyjną jednostki i odnoszona na pozostałe przychody/koszty operacyjne.

Kółko rolnicze - zgodnie z ustawą z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. z 2022 r. poz. 281 ze zm.) - jest dobrowolną, niezależną i samorządną, społeczno-zawodową organizacją rolników indywidualnych, reprezentującą całokształt ich interesów zawodowych i społecznych. Terenem działalności kółka rolniczego może być jedna bądź więcej sąsiadujących ze sobą wsi.

Szczegółowe zasady i warunki wstępowania i występowania członków kółek rolniczych określają statuty kółek.

Kółko rolnicze podlega obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Rejestracji podlegają także zmiany statutu kółka rolniczego. Z chwilą dokonania rejestracji, o której mowa wyżej, kółko rolnicze nabywa osobowość prawną.

Natomiast przedmiotem gospodarczej działalności spółdzielni kółek rolniczych - w myśl ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2021 r. poz. 648 ze zm.) - jest świadczenie usług dla rolnictwa i innych rodzajów usług wynikających z potrzeb środowiska wiejskiego. Ponadto spółdzielnie te mogą również zajmować się wytwarzaniem środków i materiałów dla rolnictwa, przetwórstwem rolnym i produkcją rolną. Jako spółdzielnie są one rejestrowane w KRS.

Zadane pytanie dotyczy ewidencji sprzedaży gruntu, więc nie odnosimy się do mających wcześniej miejsce zdarzeń i ich ujęcia w księgach rachunkowych.

Przepisy art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości stanowią, że składnik majątku, w tym m.in. grunty) zalicza się do środków trwałych (po spełnieniu również definicji aktywów określonej w art. 3 ust. 1 pkt 12, w szczególności w zakresie sprawowania nad nim kontroli), jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

1) jest kompletny i zdatny do użytku,

2) przewidywany okres jego ekonomicznej użyteczności jest dłuższy niż rok,

3) składnik ten jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności.

Sprzedaż składnika majątku spełniającego kryteria dla środka trwałego - z punktu widzenia ustawy o rachunkowości - jest traktowana jako operacja pośrednio związana z działalnością operacyjną jednostki. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy, do pozostałych przychodów operacyjnych zalicza się przychód ze sprzedaży środka trwałego, natomiast do pozostałych kosztów operacyjnych odnosi się niezamortyzowaną wartość początkową środka trwałego, a także wszelkie koszty z tą sprzedażą związane.

Środek trwały, który podlega sprzedaży, należy wyksięgować z ewidencji bilansowej. Można tego dokonać na podstawie dowodu księgowego "LT - Likwidacja środka trwałego".

Dokument (w przypadku gruntu będzie to akt notarialny) potwierdzający sprzedaż środka trwałego wprowadza się do ksiąg rachunkowych następująco:

- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne kontrahenta),
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".

W sytuacji gdy sprzedawany jest środek trwały w postaci gruntu, nie miały miejsca odpisy umorzeniowe, ponieważ grunty nie podlegają amortyzacji.

Dlatego też pełna wartość początkowa gruntu powinna zostać odniesiona na zwiększenie pozostałych kosztów operacyjnych. Jego wyksięgowanie może przebiegać zapisem:

- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Grunty).

www.SrodkiTrwale.pl - Ewidencja księgowa:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradnikKsiegowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.